Aktivní dovolená v Marsa Alam: jak se bavit?

Marsa Alam je živé rekreační středisko. Poradíme vám, jaké sporty si tady můžete užít, co zajímavého nakoupit jako milou vzpomínku domů i kde se nejlépe pobavit večer a po západu slunce. Užijte si dovolenou plnou aktivit a zábavy v Marsa Alam.

Vodní sporty i adrenalin

Egypt-Marsa-Alam-Ctyrkolky-na-dobrodruzne-vyprave-do-pouste-(1).jpg

Potápění

Pro potápění doporučujeme útes Elphinstone, který je velmi oblíbený u milovníků stěnových ponorů. Kvůli velké hloubce ponoru vyžaduje tento útes zkušenost s potápěním. Naleznete tu rozmanité druhy podvodní fauny – barakudy, skaláry, murény, někdy také žraloka lagunového, žraloka černoploutvého a kladivouny.

Kitesurfing

Tento oblíbený vodní sport si mohou zájemci vyzkoušet v legendární laguně Wadi Lahami vzdálené 140 kilometrů jižně od Marsa Alam. Díky termickému a rychlému větru určitě nadchne začátečníky i pokročilé.

Čtyřkolky

Doporučujeme vypůjčit si čtyřkolky a vydat se do hornaté pouště prozkoumat opuštěné zlaté doly. Například staré doly Vádím Hammamat, kudy kdysi vedla význačná obchodní cesta, spojující Luxor s Rudým mořem a Hedvábnou stezkou.

Wellness a spa

Blahodárné pískové lázně a léčebné koupele s vodou z horkých pramenů fungují v poušti již od starověku. Egypt je díky svému slunečnému a suchému klimatu ideální léčebnou destinací pro nemoci pokožky, svalů, žaludku, ledvin či kostí.

Nakupování a suvenýry

Nakupování v Egyptě nelze nemilovat – anebo nenávidět. Na tržištích i v ulicích se ozývá křik prodejců, nabízejících zákazníkům své zboží. Naprostou samozřejmostí je smlouvání, avšak není to nic těžkého. Na první nabídku reagujte polovičním až dvoutřetinovým protinávrhem. Výsledná cena se bude pohybovat zhruba uprostřed. Existuje však i řada obchodů, v nichž se o cenách smlouvat nemusí.

Otevírací doba obchodů:

  • Zima – od 9:00 do 23:00 hodin
  • Léto – od 9:00 do 14:00 a od 17:00 do 23:00 hodin
  • Pátek – od 14:00 hodin (dle islámu den pracovního klidu)

Spropitné

V arabských zemích je spropitné čili bakšiš naprosto běžné za poskytnutí jakékoliv služby. Jeho hodnota v restauracích a hotelech činí 10 až 15 % z celkové ceny. Pokojským se nechává zhruba 15 egyptských liber, nosičům kufrů od 5 do 10 liber.

Jaký suvenýr koupit v Marsa Alam

Alabastr

Dekorativní alabastr se nejvíce používá při výrobě malých pyramidek, váz a ozdob. Nejvýhodněji jej pořídíte přímo v dílnách. Pozor na to, že z Egypta nesmíte vyvážet starožitnosti. Kopií si ale nakupte, kolik chcete.

Bavlněné zboží

Egyptská bavlna se řadí zásluhou dlouhého, jemného vlákna k nejkvalitnějším na světě. Jedinečným suvenýrem jsou volné svrchní oděvy zvané galabíje či dlouhé dámské a pánské košile.

Egypt-Marsa-Alam-Prozkoumejte-v-Marsa-Alam-fantasticky-podmorsky-svet-(1).jpg

Dřevěné výrobky

Mašrabíje, vyřezávané zástěny a paravány, patří k oblíbeným dřevěným dárkům. Z cedru a santalu se vyrábí kazety zdobené perletí.

Měď a mosaz

Zdejší řemeslníci vyrábí působivé džbány, kávové soupravy, konvice na vodu a víno, podnosy či samovary v každém bazaru. O ceně těchto suvenýrů můžete velice výhodně smlouvat.

Kožené zboží

Neváhejte s nákupem sandálků, brašen, náramků, peněženek, kazet, kabelek i složitě střižených bund a kabátů. Kromě produktů z hadích a ještěrčích kůží se většinou jedná o kvalitní výrobky, ale je dobré všímat si také jejich zpracování.

Papyry

Takřka nekončený výběr ručně malovaných obrázků na papyrech se prodává v Institutech Papyru.

Starožitnosti

Obchod se starožitnostmi je v Egyptě zákonem zakázán. V Marsa Alam můžete ale poměrně snadno sehnat velmi kvalitní kopie, jejichž vývoz probíhá bez problémů.

Šperky

Výrobky ze zlata a stříbra mají orientální nádech a dají se koupit za dobré ceny. Váš domov ozvláštní například napodobeniny starých faraonských znaků i dílka v duchu moderního designu.

Zábava a noční život

V Marsa Alam se můžete pobavit v hudebních a tanečních podnicích všeho druhu. K návštěvě lákají mexické disko kluby (např. hudební klub a disko v Port Ghalib), open-air divadla na pláži či tradiční podniky plné orientálních nápojů a vodních dýmek. A nezapomeňte vyrazit na představení krásných břišních tanečnic!