Eurovíkend v Amsterdamu

Bůh stvořil zemi, ale Holandsko sami Holanďané

HolandskoHolandsko vzniklo díky využití unikátní techniky stavění domů na pilířích ze smrkového dřeva. To má tu vlastnost, že ve vodě ztvrdne na kámen a netrouchnivý. A takový je celý Amsterdam.

Amsterodam patří v evropském měřítku mezi menší města. Má průměrnou nadmořskou výšku jeden metr a bylo vybudováno na 90 ostrovech rozsáhlé bažiny.

Amsterodamské centrum protínají tři velké kanály – Prinsengracht, Herengracht a Keizersgracht – tedy Princův, Panský a Císařský kanál. Tuto síť doplňuje dalších 160  menších kanálů s bezmála 1 200 mosty.

Kolem kanálů vedou vizuálně podobné uličky, lemované platany, úzké silnice a ještě užší chodníky a nad nimi vmáčknuté domy. Pro starobylé domy ve městě je typické, že nejsou více než třípatrové, mají ozdobný štít a uprostřed kovový hák – na vytahávání nábytku a zboží do domu.

Schody v domech jsou úzké a místo sklepů jsou pod domy ony pilíře – pod každým minimálně 200 kmenů. Na zábradlí nad kanály už většinou nezbývá místo a tak typickým obrázkem, na který můžete ve městě narazit, je zásah policie, jak z vody vytahuje zapadlé auto.

AmsterdamPůvodní středověké město, které se začalo formovat ve 13. století, se dělí na dvě části: Oude Zijde (Stará Strana) s nejstarším amsterdamským kostelem Oude Kerk. Z jeho věže je nádherný výhled na město a uvnitř baziliky najdete světoznámé varhany z 18. století a cenná malovaná okna ze 16. století. Je zde pochovaná i Rembrandtova manželka Saskia. V této části města najdete i Waag, vážní budovu, jejíž stavbu podporovali kupci, protože chtěli mít jistotu o správné váze zakoupeného zboží. Dominantou Nieuwe Zijde (Nová Strana) je Královský palác. Jeho využití zapadá do stylu, který je pro Holandsko typický – nepředvádět své bohatství, nevytahovat se, neupozorňovat na sebe. Žádný z nizozemských panovníků v této impozantní barokní stavbě nebydlel a je používána pouze pro reprezentativní účely.

 

Tipy na výlety v Amsterdamu

Kininklijk Paleis te Amsterdam

Královský palác. Budova z roku 1648 byla původně radnicí a je postavena na 13 659 pilířích, zapuštěných až 15m hluboko do země. Z přístupných sálů je nejzajímavější Burgerzaal (Zasedací sál měšťanů), největší sál ve městě.

Rijksmuseum

Státní muzeum, postavené v roce 1885 podle návrhu architekta Cuyperse. Rozsáhlá sbírka starého stříbra, porcelánu, hraček, orientálního umění a obrazů. Největším klenotem je Noční hlídka od Rembrandta van Rijn.

Vincent-van-Gogh-Museum

Moderní budova, dílo architekta G. Rietvelda, otevřena r. 1973, obsahuje více než 200 obrazů a přes 500 kreseb, osobní dopisy, jeho sbírku japonských dřevořezeb. Je to muzeum malíře, který za svého života neprodal ani jedený ze svých obrazů.

Rembrandhuis (Jodenbreestraat 4)

Moderní budova, kde se nachází 250 Rembrandtových grafik. Jeho ateliér – skok do 17. století – stojan s plátnem, připravené štětce ve džbánu… jako by se autor měl každou chvilku vrátit zpět a pokračovat v rozdělané práci. Zařízené obytné místnosti. Smutným mementem je to, že toto vše je pouze historická dekorace.

Malíře na konci života potkalo několik osobních ran. V roce 1660 byla vyhlášena dražba na úhradu jeho dluhů a zbylo mu jen to, co měl na sobě. V roce 1669 umírá chudý, opuštěný a dokonce se ani neví, kde je přesně pohřben.

Dům Anny Frankové (Prinsengracht 26)

Dívku, která psala během války v úkrytu dva roky svůj působivý deník a nakonec byla spolu s rodinou v 16 letech odvlečena do koncentračního tábora, není třeba představovat. Deník vydal její otec po válce, který jako jediný z rodiny přežil.

Vyjížďka po kanálech

AmstrdamKrásný výhled na město, poplatný tomu, že se městu přezdívá Benátky severozápadu. Mezi nejkrásnější patří část na Herengrachtu, úsek mezi ulicemi Huidenstraat-Vijzelstraat.

Květinové obchody

Květinový trh na lodích – podél ulice Singl. Jsou neustále obklopeny kupujícími - přijít na návštěvu s velkým pugetem květin je nutnost.

Brusírny diamantů

Tato zručnost se dostala do města s příchodem židovských uprchlíků z Antverp na konci 16. st. a dnes je pojem „amsterdamský výbrus“ synonymem pro maximální kvalitu. Byl zde vybroušen i dosud největší diamant na světě, tzv. Cullinan (váží více jak 500 g), který zdobí britské korunovační klenoty. Navštívit je možno např. Coster Diamonds (Paulus Potterstraat 2).

S dětmi do ZOO

Jedna z nejstarších ZOO v Evropě (založena 1838), kde je velkým lákadlem jedno z největších akvárií na světě. Přírodovědné muzeum – sbírka koster dinosaurů a dalších prehistorických tvorů.

AmsterdamKvětinová burza

Aalsmeer, 15 km J (doprava – příměstský autobus 171 a 172 od Hlavního nádraží v Amsterdamu. Každé ráno zde probíhá trachtace, denní prodej 13 milionů řezaných květin. Specialitou je, že se nepřihazuje směrem nahoru, ale od původní vyvolávací ceny se ubírá až na cenu reálnou. Vše jde velmi rychle – zde je vidět, že čas jsou peníze, protože po dojednání ceny se vše bleskové nakládá a zboží se chladícími kamiony a letadly vydává na cestu, aby se nejpozději do 24 hodin dostalo ke svému zákazníkovi. Otevřeno 7.30 – 11.30.

Doporučení

Pro pohyb po městě zvolte pěší variantu, nebo pronájem kola (denní sazba kolem 8 EU). Na delší vzdálenost použijte metro, sama doprava v něm je velkým zážitkem a důkazem technického zázraku. Trasy metra jsou rozděleny do zón a vhodně je zakoupení tzv. strippenkaart, kdy se Vám jednotlivé jízdy zlevní.

Amsterdam Card

Další variantou je zakoupení Amsterdam Card, která obsahuje zdarma místní dopravu, většinu muzeí a galerií, projížďku po kanálu a další atrakce s výraznou slevou.

 

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím