Na cestách Indií

Pomyslnou branou do Indie je bezesporu mezinárodní letiště Indiry Ghándíové v Dillí. Rozprostírá se necelých 20 kilometrů od indické metropole. Po výstavbě hypermoderního terminálu 3 v roce 2010 má kapacitu 46 miliónů pasažérů ročně a je největším letištěm jižní Asie. Starý terminál 1 nyní slouží výhradně k vnitrostátním letům.

Letecké přístavy v Dillí a Goa

Kromě komfortního a architektonicky působivého terminálu 3 disponuje letiště i dobře řešenou infrastrukturou. Mezi oběma terminály neustále pendlují autobusy zdarma a spojení s městem zajišťuje především velmi moderní linka metra (tzv. Delhi Airport Metro Express). Do centra Dillí se s ní dostanete za necelých 15 minut. Dobře funguje také taxislužba. Pokud se chcete ušetřit dohadů s lokálními taxikáři, můžete si zakoupit za fixní cenu dobře organizované a laciné Prepaid Taxi s jasně a zřetelně deklarovanými podmínkami přepravy.

Stejně vyspělé letiště s perfektním zázemím objevíte i v nejmenším a nejvíce turisticky prosperujícím indickém státě Goa. Nazývá se Dabolim a pyšní se dvěma moderními terminály, které spolu s přilehlou vojenskou základnou zaujímají plochu téměř 800 hektarů. Zahrne vás nebývalým komfortem, skvělou organizací a čistotou – na Indii poněkud překvapivou.

Autem po Indii raději ne

Doprava v Indii obecně funguje nejlépe ve velkých městech a kolem nich či v oblíbených turistických destinacích. Její kvalita však mnohdy závisí i na vyspělosti dané provincie. Zejména automobilová doprava je zde téměř všude velmi chaotická, nejsou respektovány jakékoliv předpisy a jezdí se tu vlevo na britský způsob. Indie má statisticky snad nejvyšší počet nehod na světě. Ve většině větších měst jsou v provozu sítě autopůjčoven, nicméně i kvalita silnic mimo hlavní tahy je velmi špatná, a tak je všeobecně doporučováno zvolit si v zemi raději jiný druh přepravy.

Indie-V-mnoha-castech-Indie-je-popularni-i-lodni-preprava.jpg

Na kratší vzdálenosti je nejlepší taxislužba, jejíž ceny jsou tu velmi nízké a zkušení místní řidiči vás bez větších negativních zážitků vždy bezpečně dopraví na místo určení.

Jak jezdit indickou železnicí

Na delší vzdálenosti je vhodné využít hustou železniční síť, která měří téměř 60 tisíc kilometrů. Vždy je lepší zakoupit si místenky do vyšších tříd, které jsou vcelku komfortní a klimatizované. Nižší, nemístenkové třídy jsou sice neskutečně levné, nicméně přeplněné, hlučné a špinavé.

Jízdní řády naleznete u informačních terminálů na nádražích či v novinových stáncích, avšak s jejich dodržováním si v Indii nikdo hlavu nedělá a vlaky mívají značná zpoždění.

V Indii funguje také autobusová doprava, zejména v místech, kam nesahá železnice. Není však příliš bezpečná ani pohodlná a tak je lépe využívat ji jen na nejfrekventovanějších trasách mezi turistickými centry.