Irskem křížem krážem dopravním prostředkem

Nevelká rozloha ve spojení s kvalitní dopravní sítí činí cestování po Irsku snadným, pohodlným i cenově dostupným. Nejvíce odlehlé lokality Carndonagh na severu a Crookhaven na jihu jsou od sebe vzdáleny 600 kilometrů (po silnici), resp. 450 kilometrů (vzdušnou čarou).

Most-Samuel-Beckett-je-dulezitou-dopravni-stavbou-v-Dublinu-(1).jpg

Letadlem do Irska

Z kontinentální Evropy se do Irska nejpohodlněji dostanete letecky. Nejfrekventovanější mezinárodní letiště se nacházejí v Dublinu (Dublin Airport – Aerfort Bhaile Átha Cliath), Corku (Cork Airport – Aerfort Chorcaí) a Shannonu (Shannon Airport – Aerfort na Sionna). Přistát lze však také ve městech Kerry (Kerry Airport – Aerfort Chiarraí), Donegal (Donegal Airport – Aerfort Dhún na nGall) a Knock (Ireland West Airport Knock – Aerfort Iarthar Éireann Chnoc Mhuire). V zemi je celkem 36 letišť a s nízkonákladovými společnostmi můžete docela lacině cestovat po Irsku vzduchem.

Trajektem do Irska

Do Irska však můžete také přijet automobilem s použitím pravidelných trajektových linek z Francie či Velké Británie. K největším přístavům patří kromě Dublinu taktéž Rosslare Harbour a Howth.

Autem po Irsku

Irsko má moderní a vyspělou silniční síť (90 tisíc kilometrů silnic), která vás se bez problému dovede i do nejodlehlejších míst ostrova. Automobil si můžete zapůjčit v řetězcích známých mezinárodních půjčoven, nejlépe přímo na letištích či nádražích.

Irsko nemá dálniční poplatky, jen na některých mostech se platí mýtné. Velice rozšířený je tu autostop, místní ochotně berou stopaře. Pozor, jezdí se vlevo, zato však není povinné denní svícení. Na dálnicích je nejvyšší povolená rychlost 120 km/h, mimo obec 80 km/h a v obcích 50 km/h.

Autobusem po Irsku

Většinu veřejné dopravy v zemi obstarává státní veřejný dopravce Córas Iompair Éireann (CIE). Ten se dělí na tři hlavní divize. Irish Bus zajišťuje autobusovou a městskou hromadnou dopravu mimo město Dublin. Disponuje rozsáhlou a skvěle fungující infrastrukturou, jež vás dopraví prakticky kamkoliv v zemi. Dálkové autobusy jsou poměrně luxusní, klimatizované a pohodlné, dostanete se jimi až do Anglie a ceny přepravy jsou velmi příjemné.

V metropoli a jejím bezprostředním okolí má hromadnou přepravu na starosti divize Dublin bus.

Vlakem po Irsku

Irsko je protkáno zhruba téměř 2 tisíci kilometry kolejí. Vlakové spoje v Irsku má obstarává Irish Rail, třetí divize společnosti CIE. Železniční síť není tak rozsáhlá jako autobusová, nicméně zajišťuje velmi komfortní a rychlé spojení mezi všemi většími městy.