Poloha, rozloha, populace a další geografie Irska

Věčně zelený ostrov Irsko (latinsky Hibernia), jak se mu často s oblibou říká, je s plochou 84 412 kilometrů čtverečních třetím největším v Evropě. Irská republika má 70 273 kilometrů čtverečních a zabírá 5/6 jeho rozlohy. Zbytek připadá na Severní Irsko, jejího jediného pevninského souseda (součást království Velké Británie). Od ostrova Velká Británie ji na východě odděluje Irské moře, jižní břehy omývá Keltské moře a ze západu i severu hučí vody nekonečného Atlantiku.

Irsko a jeho hory a řeky

Irsko je převážně nížinaté, avšak jeho jih a západ vyplňují četné pahorkatiny. Nejvyšší vrchol Carrauntoohil v pohoří Macgillycuddy's Reeks na jihozápadě ostrova dosahuje výšky 1 024 metrů nad mořem. Další významnou hornatinou je tisícimetrové pohoří Wicklow Mountains v jihovýchodní části s nejvyšším vrcholem Lugnaquilla (925 metrů). Většinu povrchu Smaragdového ostrova pokrývají louky, vřesoviště a rašeliniště. Lesy, hlavně listnaté, zabírají jen asi 5 procent území.

Typicka,-takrka-idylicka-irska-krajina.jpg

Nejdelší řekou Irska (a zároveň i Britských ostrovů) je téměř 400 kilometrů dlouhá Shannon, na jejímž toku se rozlévají tři překrásná jezera Lough Ree, Lough Derg a Lough Allen. V zimě nezamrzá a pro námořní lodě je během přílivu splavná až do města Limerick 100 kilometrů hluboko ve vnitrozemí.

Demografie Irska

Největším a také nejlidnatějším městem v Irsku je jeho metropole, miliónový Dublin. Druhou největší aglomerací je Cork (200 tisíc obyvatel), následovaný téměř stotisícovými Limerickem a Galwayem. K významným městům patří i Waterford, Kilkenny nebo Sligo.

Administrativně se Irsko dělí na čtyři provincie Connacht, Leinster, Munster a Ulster, které se dále člení na 26 hrabství. 87 procent obyvatelstva tvoří gaelští Irové, 2,5 procent Britové a zbytek připadá na ostatní národnosti.

Hospodářství Irska

Irsko je tradiční katolickou baštou, katolickou víru zde vyznává 85 procent obyvatelstva, protestantská anglikánská církev má 2,5procentní zastoupení. Islám vyznává 1 procento populace a její zbytek je bez vyznání.

Irsko je ekonomicky vyspělou zemí, v přepočtu HDP na obyvatele zaujímá 7. místo na světě. Páteř jeho ekonomiky tvoří petrochemický, elektronický, kovozpracující, nábytkářský a potravinářský průmysl. Tradičními zemědělskými produkty jsou zejména ovčí vlna a skopové maso.