Adamello

Lokalita: Itálie Lago di Garda Adamello
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Adamello, horský ráj to na pohled

Mohutný masiv Adamello-Presanella patří k výrazným alpským celkům v širokém okolí Lago di Garda. V zimě se jedná o lyžařský ráj s několika perfektně vybavenými resorty, v létě láká svou nádhernou přírodou, mnoha vrcholy s výškou přes 3 tisíce metrů a úžasnými panoramaty k prvotřídní vysokohorské turistice.

Pohoří se dělí na dvě hlavní skupiny. Západně ležící Adamello vyniká četnými ledovci a nejvyššího bodu dosahuje v Monte Adamello (3 539 m n. m.). Východně umístěná Presanella je díky vrcholu Cima Presanella (3 558 m n. m.) o pár metrů vyšší, zároveň méně zaledněná a více skalnatá. Na jihu se rozkládají menší masivy Castello (Monte Re di Castello, 2 891 m n. m.) a Bruffione (Monte Bruffione, 2 665 m n. m.).

Turistika v masivu Adamello

Jádrem pohoří Adamello-Presanella je přírodní park Adamello-Brenta s rozlohou 436 kilometrů čtverečních. Jeho jižní část je od Riva del Garda vzdálena asi jednu hodinu jízdy autem. Území parku je protkáno hustou sítí turistických tras, vedoucích kolem řady ledovcových jezírek a šplhajících i na některé výrazné vrcholy (jako Creste di Laione, Cima Prudenzini či Monte Aviolo).

K oblíbeným turistickým centrům v oblasti Adamello se řadí obec Temu na severu (kousek od ní začíná lanovka k jezeru Avio) a Breno na jihu. Na túrách se kromě nádherných výhledů můžete kochat i vzácnou alpskou flórou a faunou (zahrnující dokonce i medvědy).

Podobná místa