Praktické informace při cestě na Jamajku

Jamajka,-to-je-idealni-dovolena.jpg

Na první pohled manuál k přežití, ve skutečnosti pár důležitých rad, aby vaše dovolená na Jamajce byla skutečně pohodová. Elektřina, pitná voda, opalování a pár dalších „drobností“…

Elektrický proud

V jamajské elektrické síti teče napětí v rozpětí 110 až 120 V s kmitočtem 50 Hz. Dejte však pozor na to, že zásuvky zde mají dva ploché kolíky! Pro připojení evropských spotřebičů je nutný nejen zásuvkový adaptér, ale u přístrojů bez přepínání mezi 110 a 220 V také měnič. Měniče i s adaptéry lze zakoupit v České republice i na místě, popřípadě jsou k zapůjčení v recepcích mezinárodních hotelů.

Voda

Voda z řadu je na Jamajce pitná bez jakýchkoliv následných problémů. Balená voda je sice k dostání všude, avšak turisté ji většinou kupují jen kvůli rozdílné chuti oproti té vodovodní, nikoliv ze zdravotních důvodů.

Bezpečnost a kriminalita

Zločinnost, a to i násilná, se bohužel nevyhýbá ani Jamajce. Soustřeďuje se zejména ve velkých městech v chudinských čtvrtích, kam se ale turista, pokud sám nechce, běžně nedostane.Na pouliční kriminalitu a drobné krádeže si ale turisté musí dávat pozor všude. Doporučujeme nosit s sebou pouze nezbytnou hotovost a být velmi opatrní na své cestovní doklady.

Policie bývá často neefektivní a mnohdy zkorumpovaná. Není neobvyklé přijímání úplatků, mají-li policisté věnovat deliktu vůbec nějakou pozornost.

Opalování

Tropické sluníčko opaluje velmi intenzivně. Evropané by se na Jamajce pochopitelně měli řídit zásadami zdravého opalování. To znamená používat krémy s vyšším ochranným faktorem a zdržet se nechráněného pobytu na přímém slunci během poledních hodin.

Pozitivní zprávou pro nudisty je to, že v posledních letech i tady vznikají naturistické pláže a zóny, na své si přijdou taktéž ženy slunící se „nahoře bez“.