Důležité informace o Kapverdských ostrovech

Státní zřízení Kapverd

Turisticky stále lákavější Kapverdské ostrovy jsou demokratickou parlamentní republikou v čele s prezidentem, voleným na dobu 5 let. Výkonnou moc zastává vláda 12 ministrů, jíž předsedá premiér, jmenovaný prezidentem. Zákonodárným orgánem je jednokomorový parlament (národní shromáždění), který má 72 členů a rovněž mandát funkční 5 let.

Administrativní členění Kapverdských ostrovů

Administrativně je stát spravován pomocí 22 okresů zvaných concelhos, které se dále člení na farnosti (freguesias).

Kapverdy-Administrativnim-centrem-jednotlivych-ostrovu-Kapverd-jsou-vetsi-mesta.jpg

Kapverdské ostrovy – časové pásmo

Časový posun Kapverdských ostrovů jsou 2 hodiny oproti středoevropskému času. Pokud u nás máme například 10 hodin dopoledne, na Kapverdách je teprve 8 hodin ráno. To platí v zimě, ovšem v létě, kdy v České republice máme letní čas, se posun zvětšuje na 3 hodiny.

  • Během zimního času: Kapverdy -2 hodiny
  • Během letního času: Kapverdy -3 hodiny

Úřední jazyk

Úředním jazykem na Kapverdách je portugalština.

Kapverdská měna a peníze

Měnovou jednotkou je kapverdské escudo (CVE), jehož pevný kurz vůči euru činí 1 EUR = 110 CVE. V oběhu jsou mince v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 20, 50 a 100 escudos a bankovky v hodnotách 100, 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 escudos.

Euro je nejlépe a nejvýhodněji směnitelnou měnou v zemi, a to jak v bankách, tak ve směnárnách. V některých hotelech, restauracích a nákupních centrech s ním lze i přímo platit. Ve větších městech a turistických centrech bez problémů zaplatíte též mezinárodními platebními kartami.

Spropitné je běžnou součástí platební kultury na Kapverdách. Jeho hodnota je zcela v rukou zákazníka, od jeho výše se však odráží další ochota obsluhujícího personálu. Ideálním způsobem, jak ho předat pokojským, je do vlastních rukou.

Pobytová taxa

Na Kapverdách je zavedena pobytová taxa ve výši 2,5 EUR/os./noc. Taxa je povinná pro každou osobu starší 16 let. Poplatek se hradí na recepci hotelu.
 

Komunikace

Kapverdy a internet

Internet je zpravidla vcelku slušně dostupný ve všech hotelech, v nákupních centrech ve velkých městech a také na letišti.

Kapverdská pošta

Pošty jsou v provozu od 8 do 15.30 hodin kromě víkendů.

Telefonování na Kapverdách

Ostrovy patří do roamingové zóny 3 a jsou velmi špatně pokryty mobilním signálem, v některých oblastech je dokonce zcela nedostupný. Do Evropy se nejsnáze dovoláte z recepcí hotelů nebo daleko levněji pomocí předplacených telefonních karet, které můžete využít v poměrně husté síti telefonních budek.

Důležitá telefonní čísla Kapverdy

Mezinárodní předvolba Kapverdských ostrovů je +238.

  • Policie: 132
  • Hasiči: 131
  • Záchranná služba: 130
  • Informace: 116, 1080

Kontakty na úřady

Český honorární konzulát Kapverdy

Condomínio MIRAMAR
Bloco B-2 Andar Esquerdo
Palmarejo Baixo – Ilha de Santiago
Cidade da Praia, Praia
Telefon: +238 991 29 66
Nouzová linka: +351 919 319 422
E-mail: praia@honorary.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/kapverdy

Zdravotní péče na Kapverdách

Zdravotní péče je na Kapverdách na kvalitativně nižší úrovni, než jsme zvyklí v Evropě, ovšem ve srovnání s kontinentální Arikou je stále nadprůměrná. V případě náhlých zdravotních problémů navštivte některou ze státních klinik, jež se nacházejí na každém z obydlených ostrovů. Nepřetržitý provoz má zdravotní středisko Centro de Saúde na Boa Vistě. Lékařské zákroky se platí hotově na místě, proto je před cestou vhodné uzavřít kvalitní zdravotní připojištění.

Pokud jste si prostřednictvím Cestovní kanceláře FISCHER uzavřeli cestovní pojištění u ERV Evropské pojišťovny, kontaktujte v případě zdravotních obtíží linku asistenční služby EuroAlarm Assistance. Pečlivě si uschovejte veškerá potvrzení od lékaře. Na základě podminek sjednaných ve smlouvě vám po návratu pojišťovna náklady spojené s ošetřením uhradí. Pokud máte uzavřené cestovní pojištění u jiné cestovní pojišťovny, postupujte dle příslušných pokynů.

Přestože na Kapverdách nehrozí žádná mimořádná zdravotní rizika, dodržujte běžná opatření: nepijte vodu z vodovodu, vyhýbejte se kostkám ledu, ovoce z trhu konzumujte omyté a oloupané, pečlivě dezinfikujte i drobné rány a škrábance. Nezapomeňte na cestovní lékárničku včetně repelentu a tablet na kinetózu (pro případ výletů lodí při větrném počasí).

Celní předpisy Kapverdské republiky

Celní a devizové předpisy pro dovoz a vývoz se často mění. Proto je vhodné zeptat se při vyřizování víza, jaké předpisy jsou pro občany ČR vyžadovány, na jejich aktuální úpravu, popřípadě přímo na kapverdské celní správě.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Kapverdách.)