Co si vychutnat v pestré gastronomii Kataru

Ačkoliv by se vzhledem k omezené produkci v zemědělství mohlo zdát, že katarská kuchyně bude spíše jednoduchá a chudší, není tomu ani zdaleka tak. Katar je dokonce gastronomickým centrem arabského světa.

Katarskou kuchyni charakterizují ryby, rýže a koření

Nikdy tu nechybí hojnost ryb a mořských plodů. Mnoho druhů se také ve velkém dováží, stejně jako potraviny, které se zde pěstovat nedají. Na jídelních lístcích najdete nejčastěji krevety, humry, kraby, z ryb makrelu, lososa, pražmu, mořského vlka, ale i mladé žraloky a mnohé další, o kterých jste možná nikdy ani neslyšeli.

Katarská jídla za staletí přijala mnohé chutě kuchyní indického subkontinentu, Íránu, zemí Levanty (východního Středomoří) a severní Afriky. Pokrmy jsou vždy bohatě kořeněné a chutěmi nezapřou orientální původ.

V katarském jídelníčku nikdy nechybí velké množství čerstvých ryb, křehké jehněčí nebo kuře. Zpravidla se k masu podává šafránová rýže, pečené granátové jablko a klasická chlebová placka, případně čerstvý salát.

Jaká jsou tradiční katarská jídla

Kuchyně

V Kataru byste neměli vynechat nejoblíbenější tradiční pochoutky jako kousa mahshi. Jedná se o pečenou cuketu plněnou směsí mletého jehněčího, nebo hovězího masa lehce ovoněného kardamomem, kořením zaatar, česnekem, pepřem a dalším kořením. Jí se nejčastěji s rajčatovým pyré a připomíná orientální verzi našich plněných paprik.

Potrpíte-li si na grilování, nesmíte si nechat ujít delikatesu ghuzi. Je to na dřevěném uhlí pozvolna pečené celé jehně, též servírované s nadýchanou šafránovou rýží.

Nápoje a sladkosti aneb na závěr to nejlepší

Rozhodně si nesmíte odpustit ani šálek vynikající arabské kávy vařené se zrnky kardamonu, šafránu a růžové vody podávané s čerstvými datlemi.

Tuto symboliku trpkosti a sladkosti života si určitě vychutnáte bok po boku s tradičními arabskými dezerty, ať už to bude kousek tradiční baklavy, osvěžující a lehoučký mléčný puding mehalabiya nebo esh asaraya, známý jako „božský chléb sultánova harému“.

Pokud si budete chtít dopřát to nejlepší z katarské kuchyně, zajděte si do oblasti Souq Waqif v metropoli Doha (Dauhá).