×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Ve stopách kolumbijské historie

Nejstarší stopy osídlení Kolumbie se datují do období před 20 tisíci lety. Původní domorodé obyvatelstvo sem začalo hromadně migrovat kolem roku 10 500 před naším letopočtem a vytvořilo prapůvodní indiánské civilizace jako Tairona, Muisca a Quimbaya. Poté oblast ovládali Inkové a Karibové.

Klaster-Las-Lajas,-historicke-dedictvi-v-Kolumbii.jpg

Noha Evropana, španělského conquistadora Alfonso de Ojedy, sem poprvé vkročila roku 1499. Španělé následně zcela rozvrátili říši Muisků a ještě v první polovině 16. století založili významná města Santa Maria, Cartagena a Bogota.

Zrození Kolumbie

V roce 1717 vznikla spojením Kolumbie, Ekvádoru, Venezuely a Panamy španělská država Nová Granada, v níž však rychle a silně rostla nenávist původního obyvatelstva proti španělskému útlaku. Situace gradovala koncem 18. století do řady protišpanělských povstání, vrcholících porážkou Španělů roku 1819 v bitvě u Boyacá vojsky národního hrdiny Simóna Bolívara.

Na území Nové Granady vznikla Velká Kolumbie v čele s Bolívarem. Brzy se však rozpadla zpět na Novou Granadu (Kolumbie a Panama) a nezávislou Venezuelu a Ekvádor. V roce 1903 se na popud USA odtrhla Panama (a byl vybudován Panamský průplav).

Již od počátku 20. století trvají na území Kolumbie ozbrojené konflikty mezi pravicovými a levicovými extrémisty, jejichž důsledky v podobě guerillových válek přetrvávají prakticky dodnes. Konflikty však pozvolna ustávají a v posledních letech se vládě podařilo uzavřít s povstalci příměří a situaci alespoň trochu stabilizovat. Stejně úspěšná je i ofenzíva proti drogovým kartelům.

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím