Chrámy Hagar Qim a Mnajdra

Lokalita: Malta Malta Chrámy Hagar Qim a Mnajdra
Typ: Památka UNESCO

Náš názor

Chrámy Hagar Qim a Mnajdra vás ohromí

Dvojice impozantních megalitických chrámů Hagar Qim a Mnajdra na jihu Malty je mnohem starší než egyptské pyramidy a patří k hlavním turistickým tahákům ostrova. Vědcům se dosud nepodařilo uspokojivě ozřejmit, jaká civilizace tu po sobě obě stavby, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, zanechala.

Chrámové komplexy Hagar Qim a Mnajdra se nacházejí vysoko nad Středozemním mořem na vrcholu útesu s nádherný výhledem na neobydlený ostrov Filfla. Lokalita leží na jižním pobřeží asi 13 kilometrů od hlavního města Valletty, jenom kousek od mezinárodního letiště a od městeček Iz-Zurrieq a Is-Siggiewi. V dosahu jsou další atrakce jako zahrady Buskett a Modrá jeskyně.

Svatyně ještě větší a těžší, než jste mysleli

Stáří chrámů Hagar Qim a Mnajdra se odhaduje na víc než 5 tisíc let. Areál chrámu Hagar Qim s monumentální vstupní bránou se skládá z šestice oválných síní tvořených skalními bloky vážícími několik tun (největší megalit měří 7 metrů a váží více než 20 tun). Ke stavbě se používalo měkkého vápence, který bohužel těžko odolává erozi. Asi 500 metrů jižně leží ještě zachovalejší komplex Mnajdra, ukrývající trojici chrámů a v silných zdech dokonce i tajné místnosti.

Nálezy z chrámů, jako jsou figurky bohyně plodnosti a oltáře s rostlinnými motivy, spatříte v Národním archeologickém muzeu ve Vallettě. Nechybí návštěvnické centrum s možností občerstvení či nákupu suvenýrů.

  • Neváhejte tedy a navštivte chrámy Hagar Qim a Mnajdra na Maltě.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím