Valletta

Lokalita: Malta Malta Valletta
Typ: Památka UNESCO

Náš názor

Historická Valletta, skutečná perla Malty

Dokonalý systém opevnění, slavný přístav, katedrála, četné architektonické skvosty a rušné ulice z 16. století se zasloužily o zařazení maltské metropole Valletty na seznam UNESCO (již v roce 1980). Její hlavní tepnou s mnoha kostely, muzei, vodotrysky a obchody je rušná třída Republiky (Triq Ir-Repubblika).

Valletta (maltsky il-Belt Valletta) se rozkládá u břehů Středozemního moře na poloostrově mezi zálivy Marsamxett Harbour a Grand Harbour. Vlastní město má jenom několik tisícovek stálých obyvatel, avšak celou aglomeraci, zahrnující předměstí jako Bormla, Sliema, Birkirkara či Hamrun, obývá přes 100 tisíc lidí. Pár kilometrů od ní jižním směrem bylo vybudováno mezinárodní letiště.

Navštivte katedrálu, muzeum, knihovnu a palác

Vallettu založili rytíři řádu sv. Jana kvůli ochraně tzv. Velkého přístavu, dodnes jednoho z největších přírodních přístavišť Evropy. K nejznámějším turistickým tahákům města patří – na první pohled možná nijak úchvatná – katedrála sv. Jana z 16. století. Původně klášterní kostel řádu johanitů ve svých interiérech nabízí jedinečnou ukázku barokního umění a v chrámové kapli ukrývá Caravaggiovo mistrovské plátno „Stětí Jana Křitele“. Zdejší muzeum vystavuje sbírky malovaných knih, mešních rouch, gobelínů či rukopisů a v pohřebišti odpočívá více než 400 rytířů.

Co ještě ve Vallettě musíte vidět? Určitě zavítejte do Maltské národní knihovny, do paláce Velmistrů a do zahrad Barracca s překrásným výhledem na přístav, opevnění a pevnost Sant´Angelo. Národní archeologické muzeum, bývalé sídlo řádu johanitů, se pyšní sbírkami o prehistorii ostrova a vystavuje též nálezy z chrámů Hagar Qim a Mnajdra.

  • Neváhejte tedy a navštivte Vallettu na Maltě.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím