×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Mexiko - Praktické informace

Státní zřízení Mexické pobřeží z ptačí perspektivy

Federativní prezidentská republika

Jazyky

Úředním jazykem je španělština, na Yucatánu, kde žijí převážně Mayové (asi 4 miliony obyvatel), se hovoří maysky.

Časový posun

Posun času je v Mexiku oproti středoevropskému času 6 hodin, v období letního času je rozdíl 7 hodin.

Měna a peníze

Oficiální měnou je mexické nové peso (MXN). V turistických oblastech nebývá problém platit také americkými dolary.

Za 1 000 Kč dostanete v přepočtu přibližně 870 MXN. Ceny v Mexiku jsou ve srovnání s Českou republikou vyšší, počítejte proto s dražším zbožím i službami.

Internet

Mexiko patří mezi země, ve kterých nebudete mít problém snadno se dostat k internetovému připojení. V každém větším městě naleznete internetové kavárny, které jsou na velmi dobré úrovni. Ceny se pohybují od 1 USD, přičemž v turistických oblastech jsou ceny vyšší, než-li je standart. Také ve většině hotelů je internetové připojení, zpravidla ale za poplatek.

Pošta

Pošta v Mexiku příliš spolehlivá není, většinou bohužel nedorazí vůbec, v lepším případě až za 3–6 měsíců.

Telefonování

Mezinárodní hovory z Mexika jsou poměrně drahé a nejvýhodnější je použití telefonní karty. Využít můžete také služeb telefonních kanceláří „casetas de teléfono“, které vás spojí s volaným. Do Evropy stojí jedna minuta hovoru kolem 4 USD. Meziměstské hovory se vyplatí s telefonní kartou. Místní hovory jsou levné a z hotelů je někdy možné volat i zdarma.

mexiko-Uzijte-si-pestrobarevnou-krasu-Mexika-v-klidu-a-v-pohode.jpg

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Mexiku

Adresa: Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, 11590 México

Telefon: +52/55/55312544, 55312777

Fax: +52/55/55311837

Nouzová linka: +52/1/55/21092399

E-mail: mexico@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/mexico

Ekonomický úsek: Commerce_mexico@mzv.cz

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku

Adresa: Julio Verne 35, 11 560 , México

Telefón: 00525552806669, 00525552806544

Mobilný telefón: 044/ 55 3999 1020

Fax: 00525552806294

E-mail: emb.mexico@mzv.sk

Internet: www.mzv.sk/mexico

Zdravotní péče 

Jelikož jsou ceny za léky v Mexiku vysoké, doporučujeme vzít si s sebou lékárničku se základními potřebami.  V zemi je vysoký výskyt moskytů, proto nezapomeňte na kvalitní repelenty. Nedoporučuje se konzumace vody z kohoutků, proto pokud míříte do odlehlejších částí země, vyplatí se přibalit tablety na čištění vody.

Státní zdravotní péče v Mexiku se oblast od oblasti liší a není vždy na dobré úrovni. Ošetření v soukromých zařízeních je obecně drahé, proto nezapomeňte na zřízení mezinárodního cestovního pojištění. Doporučujeme sjednat cestovní pojištění u ERV Evropské pojištění za výhodnějších podmínek.

Celní předpisy

Pro neobchodní dovoz je od cla osvobozeno:

  • Osobní věci v hodnotě do 1 000 USD na osobu v množství odpovídajícím délce pobytu
  • Bez nutnosti platit clo je možné dovézt také např. dalekohled, fotoaparát, videokameru, TV s obrazovkou do 12 palců, přenosný radiopřijímač či přehrávač, 20 CD disků nebo kazet, 2 filmy DVD, laptop, mobilní telefon nebo pager, videopřehrávač, hračky pro dítě, osobní sportovní vybavení pro 1 osobu, knihy, časopisy, osobní léky (v případě psychotropních látek je nutno doložit lékařský předpis).

Osoby starší 18 let mohou dovážet 10 krabiček cigaret, 25 doutníků nebo 200 gramů tabáku a až 3 l vína, piva nebo likéru (pokud kontrola zjistí porušení limitů, hrozí pokuta 100-300 % komerční hodnoty zboží).

Zcela zakázán je dovoz drog a omamných látek a bez povolení také zbraní, patron, výbušnin, potravin, zvířat, léků aj. Pro přepravu psů a koček je nutné mít lékařské potvrzení o dobrém zdravotním stavu a platný očkovací průkaz s potvrzením očkování proti vzteklině.

Bez povolení příslušných úřadů platí zákaz sbírání a vyvážení volně rostoucích rostlin jako jsou například kaktusy včetně jejich plodů a semen, dále korály, jakékoliv živočichy a výrobky z nich (např. želvoviny). Také je zakázáno vyvážet ze země archeologické předměty a jiné památky.

Dovoz a vývoz hotovosti v USD je limitován částkou 10 000, v případě většího obnosu je třeba danou částku deklarovat. Místní měna nové mexické peso (MXN) je mimo zemi nesměnitelná.
 


Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím