Důležité informace o Mexiku

Státní zřízení Mexika

Spojené státy mexické (Estados Unidos Mexicanos) jsou federativní prezidentskou republikou. Administrativně se člení na 31 států a hlavní město. Současnou hlavou státu je od roku 2018 Andrés Manuel López Obrador.

Dulezite-informace-1.jpg

Časový posun Mexika oproti ČR

Vzhledem k velké rozloze pokrývají Mexiko tři časová pásma. Na Yucatánu, kde leží hlavní turistická letoviska, činí rozdíl oproti středoevropskému času mínus 6 hodin. Pokud je tedy například v období zimního času v České republice poledne, Cancún a Mayská riviéra se teprve pomalu probouzí.

  • Během zimního času: Quintana Roo -6 hodin
  • Během letního času: Quintana Roo -7 hodin

Úřední jazyk

Úředním jazykem v Mexiku je španělština.

Jak a čím platit v Mexiku

Oficiální měna mexické peso (MXN) se označuje symbolem $. V turistických oblastech není problém platit americkými dolary. Bankomatů je v turistických oblastech na rozdíl od směnáren dostatek a mnohdy vás vyjde výběr i výhodněji. Na poplatky spojené s výběrem v bankomatu v zahraničí se informujte u své banky. Nejvíce na přirážce necháte v hotelové směnárně.

Kurz mexického pesa je vzhledem k české koruně přibližně stejný. Ceny se napříč zemí značně liší, v letoviscích je i několikrát dráž než ve zbytku země. Obecně platí, že ceny místních výrobků, potravin a služeb jsou nižší, zboží z dovozu a nabídky mezinárodních obchodníků naopak vyšší.

Na mnoha místech lze v Mexiku platit kartou, dejte si ale pozor na příplatek, který může být až 15 % z celkové ceny. Vždy s sebou mějte alespoň základní hotovost a drobné v místní měně, přijdou vám vhod při platbách u drobných obchodníků, za taxi i jako spropitné.

Internet a data v Mexiku

Také v Mexiku doba pokročila a internet tvoří nedílnou součást místní komunikace. Wi-fi připojení je běžné téměř v každém větším hotelu, v restauracích, barech, na letištích a na mnoha veřejných plážích. Pokud byste hledali internetové kavárny, několik prapůvodních ještě zbylo, je ale mnohem jednodušší obstarat si místní SIM kartu s balíčkem dat.

Mexické poštovní služby

Mexická pošta je sice pomalejší, ale levná. Drtivá většina zásilek se vždy k adresátovi dostane, do Evropy většinou za 1 až 2 týdny. Chcete-li poslat balíček, využijte mezinárodní přepravce (UPS, FedEx), případně mexickou kurýrní službu Estafeta (do hmotnosti 1 kg stojí balíček do 60 USD).

Telefonování

Veřejné telefony najdete zejména na letištích a autobusových nádražích. Fungují na předplacené karty (k zakoupení v novinových stáncích). Využít můžete také služeb telefonních kanceláří „casetas de teléfono“, které vás spojí s volaným. Do Evropy stojí jedna minuta hovoru asi 4 USD. Meziměstské hovory se vyplatí s telefonní kartou, místní hovory jsou levné (z hotelů lze někdy volat i zdarma).

Dulezite-informace-2.jpg

V rámci roamingu můžete volat z mobilního telefonu dle sazeb vašeho operátora, nebývá to ovšem nejlevnější. Domluvte se raději, že hovory budete z ciziny přijímat (sazba je obvykle stejná jako pro volání v tuzemsku). V trafikách a u prodejců mobilních telefonů pořídíte místní SIM karty s balíčkem volání i dat. Pokrytí signálem je na velmi slušné úrovni.

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Mexiku

  • Cuvier 22, Colonia Nueva Anzures, Delegación Miguel Hidalgo, Ciudad de México 115 90
  • Telefon: +52/55/55312544
  • Fax: +52/55/55311837
  • Nouzová linka
  • při volání z pevného telefonu v Mexiku: 044-55-2109 2399
  • při volání z mobilu v Mexiku: 55-2109 2399
  • E-mail: mexico@embassy.mzv.cz
  • Web: mzv.cz/mexico

Nemocnice, lékárny a zdravotní péče

Ceny za léky jsou v Mexiku poměrně vysoké, doporučujeme vzít si s sebou lékárničku se základními potřebami. Nezapomeňte na aktuální očkování a na kvalitní repelenty kvůli zvýšenému výskytu moskytů, oceníte je na výlety do přírody i na pláži. Stravujte se pouze v hotelích a kvalitních restauracích, kde máte jistotu nezávadného jídla i pití. Míříte-li do odlehlejších částí země, vyplatí se přibalit tablety na čištění vody.

Lékařská péče v Mexiku je obecně na vysoké úrovni, zejména v soukromých nemocnicích ve velkých městech. Ošetření v soukromých zařízeních je drahé, zajistěte si proto mezinárodní cestovní pojištění u ERV Evropské pojišťovny za výhodných podmínek.

Celní předpisy Mexiko

Pro neobchodní dovoz jsou od cla osvobozeny osobní věci v hodnotě do 1 000 USD na osobu v množství odpovídajícím délce pobytu. Bezcelně lze dovézt také např. dalekohled, fotoaparát, videokameru, TV s obrazovkou do 12 palců, přenosný radiopřijímač či přehrávač, 20 CD disků nebo kazet, 2 filmy DVD, laptop, mobilní telefon nebo pager, videopřehrávač, hračky pro dítě, osobní sportovní vybavení pro 1 osobu, knihy, časopisy, osobní léky (v případě psychotropních látek je nutno doložit lékařský předpis). Osoby starší 18 let mohou dovážet 10 krabiček cigaret, 25 doutníků nebo 200 gramů tabáku a až 3 l vína, piva nebo likéru (pokud kontrola zjistí porušení limitů, hrozí pokuta 100 až 300 % komerční hodnoty zboží).

Zcela zakázán je dovoz drog a omamných látek a bez povolení také zbraní, patron, výbušnin, potravin, zvířat, léků aj. Pro přepravu psů a koček je nutné mít lékařské potvrzení o dobrém zdravotním stavu a platný očkovací průkaz s potvrzením očkování proti vzteklině.

Bez povolení příslušných úřadů platí zákaz vývozu volně rostoucích rostlin jako např. kaktusů včetně plodů a semen, korálů, jakýchkoliv živočichů a výrobků z nich (např. želvoviny). Nesmí se vyvážet archeologické předměty a jiné památky.

Dovoz a vývoz hotovosti v USD limituje částka 10 000, v případě většího obnosu je třeba danou částku deklarovat. Mexické peso (MXN) je mimo zemi nesměnitelné.