Důležité informace o Madeiře

madeira-Madeira-je-uchvatna.jpg

Informujte se dopředu o časovém posunu, zdravotní péči, kontaktech na zastupitelské úřady nebo kde si výhodně vyměnit peníze. Nebuďte na dovolené na Madeiře zaskočeni!

Státní zřízení

Autonomní region Portugalska. Portugalsko je parlamentní republika.

Časový posun

Na Madeiře si musíte posunout ručičky hodinek o 1 hodinu zpět. Stejně jako u nás platí zimní i letní čas.

Peníze a měna

Měnovou jednotkou je euro (€).

Směnárny a banky na Madeiře

Banky

V bankách po vás budou vždy chtít cestovní doklad pro identifikaci. Banky si za výměnu peněz učtují poplatky, přesto jsou ale menší než například na hotelové recepci.

Směnárny

Výměna peněz ve směnárnách je často výhodnější než v hotelech, ale zase méně výhodná oproti bankám.

Pošta

Pošty se označují červenobílou cedulí s nápisem Correios nebo PTT. Na některých poštách najdete oddělené vnitrostátní a mezinárodní dopisnice. Standardně lze posílat expres i doporučeně (correio registado). Známky (selos) jsou k dostání na poštách, v obchodech s vyvěšeným červenobilým znakem Correios (PTT) a v prodejních automatech.

Telefonování

Telefonovat můžete přímo z hotelu, z pošty (jsou označeny Correios nebo PTT) nebo z telefonních automatů. Pro mezinárodní hovory použijte předvolbu pro Českou republiku +420, pro Slovenskou republiku +421. Volat můžete i ze svého mobilního telefonu. O cenách hovorů se informujte u svého mobilního operátora.

Internet

Na ostrově jsou internetová centra například ve Funchalu. Můžete se připojit i na WiFi síť, kterou má většina hotelů, barů a kaváren.

madeira-Znate-dulezite-kontakty-na-kvetinovem-ostrove.jpg

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky

Embaixada da República Checa

Rua Pero do Alenquer, 14

1400-294 Lisboa

tel.: 00351–21–301 04 87

Zdravotní péče

Pokud jste si prostřednictvím CK FISCHER uzavřeli cestovní pojištěni u ERV Evropské pojišťovny a.s., kontaktujte v případě zdravotních obtíží vašeho průvodce nebo linku asistenční služby EuroAlarm Asistence. Linka je vám k dispozici 24 hodin denně na telefonním čísle +420 221 860 606. Pečlivě si uschovejte veškerá potvrzení od lékaře. Na základě podmínek sjednaných ve smlouvě vám po návratu pojišťovna náklady spojené s ošetřením uhradí. Pokud máte uzavřené cestovní pojištění u jiné cestovní pojišťovny, postupujte dle jejich pokynů.

Lékárny

Lékárny jsou označeny zeleným křižem a názvem Farmácia. Ve Funchalu jich najdete několik a dále v každém větším středisku.

Celní předpisy

Cestující ze zemí EU mohou dovážet i vyvážet zboží v jakékoliv hodnotě. V případě alkoholu a cigaret lze bez placení DPH převážet:

Tabákové výrobky:

  • Cigarety – 800 kusů
  • Doutníčky (do 3 g/ks) – 400 kusů
  • Doutníky – 200 kusů

Alkoholické nápoje:

  • Lihové nápoje – 10 litrů
  • Lihoviny s nižším obsahem alkoholu – 20 litrů
  • Vína – 90 litrů (z toho max. 60 l šumivých vín)
  • Pivo – 110 litrů

Pokud chcete cestovat s živým zvířetem, je třeba zajistit mu vlastní cestovní doklad (pas).