1. Fischer.cz
  2. Portugalsko
  3. Poloha a geografie

Jaká je poloha a geografie Portugalska

Portugalsko je nejzápadnější zemí evropské pevniny. Jeho jediným sousedem je na východě a na severu Španělsko, zbytek hranic tvoří pobřeží Atlantského oceánu. Součástí Portugalské republiky je také souostroví Azory a turistický ráj Madeira.

Přestože se na Madeiru jezdí i kvůli její nádherné hornaté krajině, nejvyšší bod celého Portugalska se vypíná na Azorech. Sopka Ponta do Pico tam dosahuje 2 351 metrů, nejvyšší hora kontinentální části země v pohoří Serra da Estrela se jmenuje Torre (1 993 m). K nejvýznamnějším řekám patří Tejo, Douro a Guadiana.

Velikost a lidnatost

Celková rozloha Portugalska dosahuje 92 391 kilometrů čtverečních, což je o něco více než Česká republika. Ve srovnání se Španělskem však pokrývá pouze necelou šestinu Pyrenejského poloostrova. Délka atlantského pobřeží činí 1 793 kilometrů, z nichž asi 200 kilometrů zabírá Algarve.

Počet obyvatel přesahuje 10 miliónů (hustota zalidnění 114 ob. / km²). Naprostou většinou mezi nimi jsou Portugalci. Převažujícím náboženstvím je katolictví, náboženské menšiny představují protestanti, mormoni, muslimové a buddhisté. Většina z deseti tisícovek hinduistů přišla z bývalé kolonie GoaIndii.

Portugalsko-Cabo-da-Roca,-nejzapadnejsi-bod-evropske-pevniny.jpg