Doprava a přeprava na Chalkidiki a na Olympské riviéře

Recko-9-Chalkidiki-V-mnoha-mistech-Recka-se-k-preprave-stale-pouzivaji-tradicni-oslici.jpgMacedonia, nejbližší mezinárodní letiště pro oblast Chalkidiki a na Olympské riviéry, leží na jižním okraji Soluně.

Trajekty a katamarány

Rozhodnete-li se podívat na místa, kam se jinak než po vodě nedostanete, doporučujeme využít místní trajekty. Bývají levnější než katamarán, jsou ale trochu pomalejší. Pokud budete potřebovat podrobné informace, informujte se u delegáta.

Taxíkem po olympských městech

Taxi seženete téměř všude. Ve větších sídlech a turistických centrech jsou stanoviště taxi hned na několika místech. Ceny se počítají podle vzdálenosti, doporučujeme ale dopředu si s taxikářem alespoň orientačně cenu dohodnout. Pokud budete potřebovat taxi například z hotelu či restaurace, požádejte personál nebo obsluhu.

Autobusová doprava

Místní linky provozuje společnost KTEL. Autobusem se relativně pohodlně dopravíte do všech měst i menších vesnic. Jízdenky se kupují přímo ve voze, jízdné je poměrně levné a autobusy pohodlné.

Pronájem automobilů

Pokud chcete být pány svého času, zvažte půjčení auta nebo motocyklu. Ušetříte čas a svůj výletní itinerář si budete moct naplánovat podle sebe. Společností, půjčujících automobily, motocykly nebo čtyřkolky, zde funguje celá řada, zajistit vozidlo vám ale samozřejmě pomůže i váš delegát.

Jestliže se rozhodnete najít si půjčovnu sami, v případě jakýchkoliv problémů vám bohužel nebudeme schopni pomoci. Doporučujeme, abyste se důkladně seznámili se smluvními podmínkami, především co se týče pojištění vozu.

Upozorňujeme také, že cesty jsou v odlehlejších částech regionu v horším stavu, někde dokonce nezpevněné. Co se týče dopravních předpisů, liší se od těch českých minimálně.

Dopravní předpisy

Pro řízení automobilu není nutný mezinárodní řidičský průkaz. Platí zde standardní evropská pravidla silničního provozu.

  • Maximální rychlost v obci je 50 km/h.
  • Maximální rychlost mimo obec je 80 km/h.
  • Na kruhových objezdech platí přednost zprava.
  • Při řízení je řidiči zakázáno telefonovat.
  • Na předních sedadlech je povinnost mít zapnuté bezpečnostní pásy.
  • Pokud cestuje v autě dítě, musí sedět v dětské autosedačce.
  • Při jízdě na motocyklu je nutné nosit bezpečnostní přilbu.

Řízení je třeba věnovat zvýšenou pozornost, styl jízdy Řeků je poněkud svéráznější a dopravní předpisy se tu často porušují, zejména co se týče dodržování povolené rychlosti.