Přihlášení / Registrace public 0Oblíbené

Athos

Lokalita: Řecko Chalkidiki + Olympská riviera Athos
Typ: Památka UNESCO

Náš názor

Hora Athos, nejposvátnější místo ortodoxní křesťanské církve

Svatá hora neboli hora Athos je Vatikánem pravoslavné církve a jejím snad nejvýznamnějším duchovním a poutním místem. Podobně jako Vatikán má také autonomii v rámci Řecké republiky. Hora je úchvatným komplexem dvaceti pravoslavných klášterů pod správou konstantinopolského patriarchy.

Hora Athos se tyčí na jihu stejnojmenného poloostrova navazujícího na Chalkidiki v severní části Egejského moře. Administrativně spadá pod kraj Thessalie a správní středisko Soluň je odtud vzdáleno pouhých 120 kilometrů.

Dech beroucí klášterní komplex uprostřed Řecka

Zdejší území bylo osídleno už od starověku a výstavba klášterů započala kolem 8. století v Byzantské éře. V současnosti tady vede asketický život na 2 tisíce ortodoxních mnichů z celé pravoslavné Evropy ve společenství křesťanských poustevníků, tak zvaném Sketes.

Celý komplex 20 úchvatných starobylých klášterů je právem na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi pět nejslavnějších a hierarchicky nejvýznamnějších patří Megistis Lavras, Vatopediou, Iviron, Helandariou a Dionisiou. Výlet k hoře Athos může být obohacujícím turistickým i spirituálním zážitkem, ovšem pozor, přístup do klášterního areálu je povolen jenom mužům.

  • Neváhejte tedy a navštivte horu Athos na Chalkidiki.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím