Hory, řeky a obyvatelé Karpathu. Poloha a geografie ostrova v kostce

Jeden ze středně velkých řeckých ostrovů Karpathos se nachází mezi Krétou (na jihozápadě) a Rhodem (na severovýchodě). Patří do souostroví Dodekanés (Dodekany tzn. Dvanáctiostroví) a omývá ho Krétské a Středozemní moře.

Stručný zeměpis Karpathu

Pohled na mapu ukazuje severně od Karpathu dnes již zcela opuštěný ostrůvek Saria, oddělený zhruba 100 metrů širokou úžinou. Do správní oblasti Karpathu spadá ještě menší ostrov Kasos, ležící jen několik málo kilometrů jihozápadně.

Recko-1-Karpathos-Krajina-ostrova-Karpathos-je-neopakovatelna.jpg

Karpathos má rozlohu 325 kilometrů čtverečních, délku okolo 50 kilometrů a maximální šířku 12 kilometrů. Vnitrozemí je spíše hornaté (ideální pro treky) a pobřeží lemují jedny z nejkrásnějších pláží Středomoří. Nejvyšší bod Kali Limni ve střední části ostrova dosahuje 1 215 m n. m. Nenajdete zde prakticky žádné trvalé vodní toky ani jezera.

Demografie: kdo a kde obývá Karpathos

Na Karpathu žije v současnosti 6 až 7 tisíc stálých obyvatel, zhruba dvě třetiny z nich v hlavním městě Karpathos (do roku 1953 zvaném Pigadia). Mnozí Řekové tu mají svá letní sídla, proto počet obyvatel v hlavní sezóně výrazně stoupá. Na zimu naopak tisíce Řeků ostrov opouští kvůli práci na pevnině.

Řekové jsou velmi milí a pohostinní lidé. Dodržují odpolední siestu a jejich život je poklidnější a mnohem bezstarostnější než u nás. S tím souvisí i dodržování pracovní doby a časů vůbec. Důležitou roli má pro Řeky náboženství – pravoslavní věřící tvoří většinu populace.