Pythagorion, město

Lokalita: Řecko Samos Pythagorion, město
Typ: Město

Za památkami města Pythagorion

Romantické přístavní městečko Pythagorion, původně zvané Tigani, bylo pojmenováno po nejslavnějším synovi řeckého ostrova Samos, mysliteli a matematikovi Pythagorovi.

Pythagoreio se nachází na jihovýchodním pobřeží Samu, na dohled turecké pevniny, která je odsud vzdálena pouhých 5 kilometrů. Kousek od města se nachází také mezinárodní letiště Aristarchos, do metropole Samos to je necelou půlhodinku jízdy autem.

Úžasní starořečtí tuneláři

V Pythagorionu najdete velké množství antických památek. Mezi nejzajímavější patří Eupalineion, kilometr dlouhý, téměř dva metry široký a stejně tak vysoký, ručně kopaný vodovod. Na svou dobu obdivuhodné dílo zásobující město vodou nechal pod akropolí prorazit v 6. století př. n. l. tyran Eupalinos. Je veřejně přístupné a po 425 metrech od jižního vchodu přijdete na dobře patrné místo, kde se dvě štoly ražené původně proti sobě téměř naprosto přesně spojily.

Nedaleko od města Pythagorion naleznete unikátní komplex antických vykopávek Heraion. Jedná se o chrám bohyně Héry, který byl v minulosti dvakrát větší než Pantheon v Athénách. Při prohlídce narazíte na obětní oltář bohyně, řecké lázně nebo zrekonstruovaný antický sloup. Sochy nalezené při odkrývání Heraionu se nacházejí v muzeu v hlavním městě Samosu.

  • Neváhejte tedy a navštivte Pythagorion na ostrově Samos.

Podobné zajímavosti, zajímavá místa a atrakce - Samos