Důležité informace o St. Lucii

Dobre-se-pripravte-na-krasu-Svate-Lucie.jpg

Doplňte si znalosti o Svaté Lucii, mnohé se vám během dovolené budou hodit. Řada z nich, jako například časový posun, měna nebo zdravotní péče má skutečně zásadní charakter.

Státní zřízení

Svatá Lucie je konstituční monarchií, jejíž formální hlavou je britská královna zastoupená generálním guvernérem. Výkonná moc fakticky spočívá v rukou místní vlády v čele s premiérem.

Administrativní členění

Stát je administrativně členěn na jedenáct hrabství, zvláštní status má oblast Canaries.

Časový posun

Časový posun je mínus pět hodin oproti středoevropskému času. V létě, během letního času, rozdíl narůstá na mínus šest hodin. V České republice tedy máme například 17 hodin a na Svaté Lucii je zrovna pravé poledne. V jarních a letních měsících, kdy u nás vládne letní čas, mají na Svaté Lucii ještě o hodinu méně, tzn. je tam 11 hodin.

  • Během zimního času: St. Lucia - 5 hodin
  • Během letního času: St. Lucia - 6 hodin

Úřední jazyk

Úředním jazykem na Svaté Lucii je angličtina.

Měna a peníze

Peněžní jednotkou je východokaribský dolar (ECS), jenž se dále dělí na 100 centů, v místě lze však platit i americkými dolary. V oběhu jsou bankovky v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 východokaribských dolarů a mince 1, 2, 5, 10 a 25 centů i 1 dolar.

Nejlepším místem k výměně peněz jsou banky ve městech a u hotelů.

Komunikace

Internet

Internet je na ostrově vcelku rozšířen, ve městech naleznete též internetové kavárny. Hotely a některé obchody jsou pokryty wi-fi signálem.

Pošta

Poštovní služby jsou dostupné po celé zemi, úřady bývají otevřeny ve všední dny mezi osmou a šestnáctou hodinou. Zásilka se obvykle do České republiky dostane během čtrnácti dnů.

Telefonování

Telekomunikační systém je moderní, z pevných linek a telefonních budek se bez problému dovoláte do celého světa a GSM pokrývá ostrov téměř stoprocentně. Roamingové služby českých operátorů fungují velmi dobře.

Důležitá čísla

  • Ambulance: 911
  • Hasiči: 911
  • Policie: 999

Kontakty na úřady

Svatá Lucie - Stálá mise New York

1109-1111 Madison Avenue
NY 10028
New York
E-mail: un.newyork@embassy.mzv.cz
Telefon: +1 646 981 40 01
Web: www.mzv.cz/newyork

Zdravotní péče

V zemi existují dvě státní nemocnice nevalné úrovně a několik soukromých klinik s péčí srovnatelnou s evropskou. Ošetření je nutno platit předem a v hotovosti. Doporučujeme před cestou uzavřít cestovní pojištění, s jehož vyřízením vám rádi pomůžeme. Pro jistotu se vybavte lékárničkou s léky zmírňujícími průjem, zvracení, horečku, nachlazení, záněty nebo alergické reakce. Užitečný bude také přípravek na ošetření štípnutí bodavým hmyzem a repelent.

Celní předpisy

Pro Svatou Lucii platí obecné celní předpisy zakazující dovoz střelných zbraní a drog. Věci denní potřeby a adekvátní hotovost lze dovézt bez celních formalit.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Svaté Lucii.)