Důležité informace o Zanzibaru

Nepřehlédněte důležité informace nutné k bezproblémovému pobytu na Zanzibaru. Víte například, jaký tam je oproti České republice časový posun, čím se platí a co dělat v případě zdravotních komplikací?

Státní zřízení

Zanzibar je součástí Sjednocené tanzanské republiky. Vznikla sloučením pevninské Tanganiky a ostrovního Zanzibaru, je členem Organizace spojených národů i Commonwealthu a v jejím čele stojí prezident.

Administrativní členění

Ostrovy Unguja a Pemba se v rámci Tanzanie těší částečné autonomii a jsou správně rozděleny do pěti krajů. Hlavním městem ostrovů je Zanzibar City, metropolí celé Tanzanie je Dodoma.

Unguja-a-Pemba-aneb-Zanzibar-vas-vita.jpg

Časový posun

Zanzibar je časově o tři hodiny posunutý před GMT. Oproti našemu středoevropskému času to dělá plus dvě hodiny, vůči letnímu času plus jednu hodinu. V praxi to vypadá tak, že v České republice je například 12 hodin a na Zanzibaru 14 hodin, v létě 13 hodin.

  • Během zimního času: Zanzibar + 2 hodiny
  • Během letního času: Zanzibar + 1 hodina

Úřední jazyk

Úředními jazyky na Zanzibaru jsou angličtina a svahilština.

Měna a peníze

Zanzibarskou měnou je tanzanský šilink (TZS), dále dělený na 100 senti. Bankovky mají nominální hodnoty 500, 1 000, 2 000, 5 000 a 10 000 šilinků, mince 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 šilinků a 5, 10, 20 a 50 senti. Na Zanzibaru nepřijímají bankovky (USD) s datem starším roku 2007, ale pouze vydané od roku 2007 do současnosti.

Hotovost si lze směnit v bankách, směnárnách, větších hotelech a turistických centrech.

Komunikace

Internet

Internetové prostředí je na Zanzibaru na poměrně kvalitní úrovni. Fungují tady internetové kavárny a v hotelech (na recepci, případně i na pokojích) a obchodních centrech je časté i bezdrátové wifi pokrytí. O aktuálních podmínkách a cenách se vždy informujte na recepci vašeho hotelu.

Pošta

Ve všech městech jsou v provozu poštovní úřady. Pro poslání vašich pohledů či dopisů ze Zanzibaru využijte hotelovou recepci, kde zakoupíte i pohledy. Běžný dopis či pohled dorazí do České republiky většinou do 2 týdnů.

Telefonování

Dostupnost GSM signálu je na Zanzibaru velmi dobrá (cca 95 % území). Roaming českých operátorů funguje bez potíží, o cenách se vždy před cestou informujte u svého mobilního operátora. Telefonovat do zahraničí lze také z pošt nebo husté sítě telefonních budek na karty. Pro telefonování do ČR používejte u čísel předvolbu +420 (00420).

Důležitá čísla

Mezinárodní předvolba Zanzibaru (Tanzanie): +255
Integrovaný záchranný systém: 112

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Keni

Tende Drive 745
Lavington
P.O.Box 25639
00603 Nairobi
Web: www.mzv.cz/nairobi
E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz
Telefon: 00254 774 420 460

Zdravotní péče

Na ostrovech funguje státní klinika, jejíž úroveň je však nevalná. Budete-li potřebovat lékařské ošetření, vyhledejte soukromá zařízení, kde je péče srovnatelná s evropskými standardy. Ošetření se hradí na místě. Pro cesty na Zanzibar je velmi vhodné uzavřít cestovní pojištění u renomované pojišťovny.

Nepodceňte běžné zdravotní problémy a vezměte si s sebou na dovolenou lékárničku se základními léky proti průjmu, nachlazení, horečce, zvracení, zánětu a alergickým reakcím. Přibalte si též přípravek zklidňující štípnutí bodavým hmyzem a kvalitní repelent.

Celní a devizové předpisy

Je přísně zakázáno bez povolení dovážet, vyvážet a převážet jakékoliv části divokých zvířat, výrobky ze slonoviny a lovecké trofeje. Dále se nesmí dovážet pornografický a erotický materiál. Velmi přísně, s hrozbou dlouholetých trestů, se posuzuje dovoz sebemenšího množství drog.

Od 1. 6. 2019 platí zákaz dovážení igelitových tašek a sáčků. Dle nového zákona Tanzánie hrozí vysoké pokuty i vězení.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Tanzanii.)