1. Fischer.cz
  2. Thajsko
  3. Praktické informace

Praktické informace Thajsko

Spropitné Thajci

V Thajsku je zvykem dávat spropitné nejen v restauracích. Níže najdete orientační přehled služeb a výši spropitného u jednotlivých z nich.

  • V restauracích a kavárnách: 5–10 % z účtu (podle spokojenosti).
  • Masáže: 5–10 % z ceny (podle spokojenosti).
  • Hotelový nosič: cca 1 USD.
  • Řidič auta (transfer): cca 20 THB.
  • Pokojská: cca 100 THB za pobyt.
  • Řidič nebo průvodce na výletech: 25-30 USD (osoba/okruh).

Veškeré vstupy do klášterů jsou zdarma. Při jejich návštěvě je slušností vhodit do kasičky cca 50 THB a více. Peníze slouží klášterům.

Elektrický proud

Napětí v thajské elektrické síti je 220 V, proud je střídavý. Zásuvky mají úzké kruhové otvory, do kterých lze vsunout jen zástrčku s tenkými kolíky. Někde najdete americké zásuvky s plochými otvory, pro které je nutný adaptér (ve většině hotelů k zapůjčení či zakoupení, případně k dostání v obchodech s elektrickými potřebami).

Voda

Nedoporučujeme konzumovat vodu z kohoutku (ani na přípravu čaje nebo kávy), ale pouze vodu balenou. Pro ústní hygienu se voda využít dá.

Kriminalita

Bezpečnostní situace v Thajsku je relativně dobrá i díky vysoké přítomnosti policie na všech turisticky zajímavých místech. Přesto při pobytu v Thajsku doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti. Varování se týká převážně cest do muslimských provincií Yala, Pattani a Narathiwat. Určité riziko představuje i cestování do ostatních pohraničních oblastí. Při pohybu po Thajsku je třeba se vyhnout jakýmkoliv demonstracím, které se čas od času vyskytují v Bangkoku i mimo něj. Výrazné varování se vztahuje k držení i užívání jakýchkoliv drog. Postihy jsou v zemi velmi vysoké, včetně trestu smrti a doživotí.

Thajsko

Thajsko je buddhistická země a zpodobeniny Buddhy jsou zde posvátné. Pokud se kdokoliv (včetně cizinců) dopustí svatokrádeže, je potrestán vězením. Při návštěvě buddhistických chrámů a památek je nutné mít vhodné oblečení. Nejsou povoleny minisukně, odhalená ramena a krátké kalhoty. Před vstupem do chrámových místností se musíte zout.

V Bangkoku jsou nezbytné dlouhé nohavice a rukávy a plné boty. V turistických destinacích, jako je Koh Samui, postačí krátký rukáv a nohavice ke kolenům.

Fotografování

V památkových objektech lze fotit a natáčet bezplatně, případně za úhradu, ovšem v mnoha z nich je pořizování audiovizuálních záznamů zcela zakázáno.

Krádeže 

Své cennosti mějte vždy pod dohledem mimo dosah potenciálních zlodějů. Kapsáři se často vyskytují v turistických oblastech a přímo na rušných ulicích okrádají cestující. 

Nikdy a nikde nedávejte do zástavy svůj cestovní pas. Doporučujeme mít udělané kopie či skeny svých pasů s vízem a mít je přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě nebo krádeži cestovního dokladu. 

Trezory v hotelu

Většina moderních hotelů má pokoje vybavené vlastními trezory. Pokud se ve vašem pokoji sejf nenachází, jistě bude k dispozici na recepci hotelu. Je vhodné uschovat v něm cennosti před odchodem z budovy. Uzavření hotelových trezorů pro jistotu vždy přezkoušejte.

Opalování v Thajsku Thajské pláže

Co se týče opalování, asi není třeba připomínat, že bez krému s vysokým faktorem si dovolenou určitě nezpříjemníte. Že se neopálíte i přes opalovací krém v Thajsku určitě nehrozí, ale že se bez krému spálíte, je téměř jisté.
 
Dámy, které nechtějí mít opálená ramínka od plavek upozorňujeme, že opalování "nahoře bez" se tu nesetkává s pochopením. V případě některých hotelů se to může tolerovat, ovšem nespoléhejte na to. Bikiny a tanga nejsou na pláži v turistických oblastech problém, do restaurací a kaváren u pláže lze mít plážové oblečení. Do města a při jakémkoliv dalším pohybu po ostrovech se nosí krátké kalhoty a tričko.
 
Pamatujte, že Thajci nemusejí pochopit, pokud se budete chtít fotit s jakýmkoliv vyobrazením Buddhy v provokativních pózách. Pro Thajce je buddhismus velmi důležitý a jakékoliv nemístné chování se netoleruje.