1. Fischer.cz
 2. Turecko
 3. Důležité informace

Důležité informace o Turecku

turecko-Zazitky-z-dovolene-v-Turecku-jsou-nezapomenutelne.jpg

Turecko je sice zemí moderního evropského střihu, obzvláště v nových turistických centrech, ovšem zároveň výrazně ovlivněné tradiční muslimskou kulturou.

Státní zřízení

Turecká republika vznikla 29. října 1923. Jedná se o pluralitní republiku s jednokomorovým parlamentem, výkonnou moc má prezident a vláda.

Administrativní členění

Turecko, rozlohou ohromná země, se dělí na 81 provincií seskupených do 7 regionů (Černomořský, Egejský, Jihovýchodní Anatolie, Marmarský, Střední Anatolie, Středomořský, Východní Anatolie).

Časový posun

V Turecku je o hodinu více než v České republice, letní čas je zaveden. Jak to vypadá v praxi? Jestliže u nás je pravé poledne, v Turecku mají už 13 hodin, bez ohledu na roční období.

 • Během zimního času: Turecko + 1 hodina
 • Během letního času: Turecko + 1 hodina

Úřední jazyk

Úředním jazykem v Turecku je turečtina.

Měna a peníze

Oficiálním platidlem je turecká lira (kód TRY, též TL). Peníze si můžete vyměnit už po příletu na letišti nebo v hotelových směnárnách, kde je ale nejméně výhodný kurz. Nejlepší kurz najdete ve veřejných směnárnách, otevřených 7 dní v týdnu od 9 do 22 hodin, v nichž lze měnit peníze bez poplatků.

Dalším místem, kde směníte peníze, jsou pošty (označeny PTT) a banky. Banky otevírají pouze od pondělí do pátku mezi 9 a 17 hodinou (s polední pauzou). Zpětná směna, například na eura, není výhodná. Peníze si vyměňujte raději po menších částkách. V turistických oblastech tureckou měnu často ani potřebovat nebudete.

Bankomaty

V turistických oblastech se běžně nacházejí bankomaty vydávající tureckou měnu i bankomaty, z nichž můžete vybírat eura nebo dolary.

Komunikace

Internet

V Turecku najdete internetové kavárny na každém rohu. Většina hotelů má WiFi síť. Může se stát, že některé stránky budou blokované.

Pošta

Na poštu narazíte v místech, kde jsou i obchody. Označuje se nápisem Post nebo PTT. Dopisy a pohlednice můžete odeslat i z hotelové recepce či vhodit do poštovních schránek.

Telefonování

Volat lze z pošty nebo z telefonních automatů na karty, které koupíte na poště a ve vybraných obchodech. Pro mezinárodní hovory použijte předvolbu pro Českou republiku +420. Volat můžete i ze svého mobilního telefonu, o cenách se informujte u vašeho mobilního operátora.

Důležitá čísla

turecko-Uzijte-si-dovolenou-v-Turecku-v-klidu-a-zajistete-si-dulezita-telefonni-cisla.jpg
 • Hasiči: 110
 • První pomoc: 112
 • Policie: 155

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky

Kaptanpasa Sok. No. 15

G.O.P.,  06700 Ankara

Telefon: 0090 312 405 61 39

Web: www.mzv.cz/ankara

E-mail: ankara@embassy.mzv.cz

Generální konzulát České republiky

Abdi Ipekci Cad. 71

P. O. Box 35

34367 Istanbul

Telefon: 0090 212 368 80 34, 0090 212 368 80 35

Zdravotní péče

Pokud jste si prostřednictvím Cestovní kanceláře FISCHER uzavřeli cestovní pojištění u ERV Evropské pojišťovny, kontaktujte v případě zdravotních obtíží vašeho průvodce nebo linku asistenční služby EuroAlarm Asistence. Linka je vám k dispozici 24 hodin denně na telefonním čísle +420 221 860 606.

Pečlivě si uschovejte veškerá potvrzení od lékaře. Na základě podmínek sjednaných ve smlouvě vám po návratu pojišťovna náklady spojené s ošetřením uhradí. Pokud máte uzavřené cestovní pojištění u jiné cestovní pojišťovny, postupujte dle jejích pokynů.

Nezapomeňte se před cestou do Turecka vybavit základní lékárničkou s prostředky proti horečce, žaludečním obtížím a nachlazení. Pokud budete potřebovat cokoliv doplnit, využijte místní lékárny otevřené od pondělí do soboty mezi 9 a 20 hodinou.

Pas

Minimální doba platnosti pasu musí být 150 dní od data vstupu do Turecka, avšak stále klientům doporučujeme cestovat s pasem platným min 6 měsíců !

(Zdroj: webové stránky MZV.)

Celní předpisy

Do Turecka je možné bez proclení dovézt:

 • 1 láhev alkoholických nápojů o obsahu 100 centilitrů, či 2 láhve alkoholických nápojů o obsahu 75 centilitrů
 • 5 balení parfému, toaletní vody nebo vody po holení s objemem do 120 mililitrů
 • 200 gramů cigaretového tabáku společně s 200 kusy cigaretových papírků
 • 1 kilogram kávy, instantní kávy, cukrovinek, čokolády a 500 gramů čaje
 • Léky a zdravotní potřeby výhradně pro soukromou spotřebu
 • 10 kusů doutníků s váhou nad 3 gramy
 • 50 kusů doutníků s váhou do 3 gramů
 • 200 kusů cigaret

Z Turecka je zakázáno vyvážet:

 • Starožitnosti starší 100 let
 • Pro nově utkané koberce je třeba se prokázat dokladem o koupi
 • Hotovost vyšší než 10 000 eur

Do Turecka je zakázáno dovážet:

 • Drogy a další omamné látky
 • Zbraně a náboje

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Turecku.)