Butrint

Lokalita: Albánie Albánie Butrint
Typ: Památka UNESCO

Náš názor

Butrint, vzácná kombinace památek i krásné přírody

Strategická poloha ve Středomoří z něj a jeho okolí učinila dějiště mnoha válek, dnes starobylé město Butrint patří mezi nejdůležitější historické památky Albánie. O jeho významu svědčí i zařazení na seznam světového kulturního dědictví UNESCO (1992) a navazující rezervace Parku Kombëtar i Butrintit (2000).

Butrint (Buthrotum) se rozkládá na jihovýchodním okraji poloostrova Ksamili u břehů Vivarského kanálu, který spojuje Butrintské jezero s Kerkyrským průlivem v Jónském moři. Je to úplně na jihu Albánie u hranic s Řeckem a kousek od letoviska Saranda. Do metropole Tirany to odsud je zhruba 280 kilometrů.

Vydejte se na toulky historií v Butrintu

O nejstarší osídlení Butrintu se postarali Achájové, kerkyrští kolonisté, Illyrové a ještě ve 2. století před n. l. Římané. Na zániku města se podepsala zemětřesení, turecký a benátský vpád, epidemie a vzestup spodní vody. Nic na tom nezměnil Napoleon, ani Otomanská říše. S vykopávkami se začalo teprve po osamostatnění Albánie roku 1912.

K největším butrintským lákadlům patří:

  • Divadlo pro 2 tisíce diváků, akropole, brány a dvojice chrámů (řecké období),
  • lázně, nymfaion, chrám bohyně Minervy, vila Diaporit a palác Triconch (římské období),
  • baptisterium a bazilika (byzantské období),
  • pevnost (benátské a turecké období).

Národní park Butrint uchovává množství ohrožených zvířat i rostlin, především v mokřadech kolem lagunového Butrintského jezera (kareta obecná, koliha tenkozobá, kožatka velká, tuleň středomořský).

  • Neváhejte tedy a navštivte Butrint v Albánii.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím