Gjirokastër

Lokalita: Albánie Albánie Gjirokastër
Typ: Památka UNESCO

Náš názor

Gjirokastër, kamenné město v otomanském stylu

Citadela, bazar, 2 stovky starobylých budov a neobyčejná atmosféra doby, kdy zde vládli Osmané, dělá z města Gjirokastër jedinečný cíl milovníků věrně dochované historie. Tento unikátní příklad otomanského sídla se v roce 2005 dočkal i zanesení do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Gjirokastër (ale také Gjirokastra, Argirocastro, Ergiri, Džirokaster nebo Džirokastr) se ukrývá v údolí řeky Lumi Drinos mezi horskými masívy Dhembël a Lucës. Je to na jihu Albánie zhruba 20 kilometrů od řeckých hranic a 250 kilometrů od metropole Tirany.

Poslyšte, jak Gjirokastër ke svému názvu přišel

První známé osídlení Gjirokastëru se datuje do 1. století n. l., vlastní město pod názvem Argyrokastron (Stříbrný hrad) založila Byzantská říše o více než tisíc let později. Současné pojmenování po Gjorgu Kastriottim se odvozuje od občanského jména albánského hrdiny Skanderbega. A roku 1908 se tady narodil albánský diktátor Enver Hodža.

K hlavním gjirokastërským památkám patří citadela s vojenským muzeem. Soudobá podoba města s šedobílými břidlicovými střechami, krytými vysunutými balkony a se starým tržištěm (bazarem) pochází z 19. století.

  • Neváhejte tedy a navštivte Gjirokastër v Albánii.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím