Karaburun-Sazan

Lokalita: Albánie Albánie Karaburun-Sazan
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Národní přímořský park Karaburun-Sazan

Mezi největší, nejnovější a zároveň nejkrásnější chráněná území Albánie lze bezesporu zařadit národní park Karaburun-Sazan (Parku Detar Karaburun-Sazan). Charakterizuje ho rozmanité prostředí se skalnatým pobřežím, kouzelnými plážemi, horami, jeskyněmi, propastmi, zátokami, kaňony a vzácnými druhy rostlin, ptactva i živočichů včetně šakalů a delfínů.

Národní park Karaburun-Sazan se nachází na rozhraní Jaderského a Jónského moře na jihu Albánie. Poblíž se rozkládá městečko Orikum a krajská metropole Vlorë, od které ho dělí Vlorský záliv. Zabírá plochu 125,7 kilometrů čtverečních na poloostrově Karaburun, na ostrůvku Sazan a v pobřežních vodách mezi nimi. Od hlavního města Tirany je vzdálený asi 170 kilometrů.

Vydejte se za lákadly národního parku Karaburun-Sazan

K největším magnetům národního parku Karaburun-Sazan, vyhlášeného roku 2010, patří nádherná zátoka Gramës (Grama) se starověkými nápisy a krásnou pláží. Za prohlídku stojí i 30 metrů dlouhá jeskyně Haxhi Aliut (Haxhi Ali) na mysu Gjuhëzës (Gjuhëz), který zakončuje Karaburunský poloostrov.

K dalším půvabným lokalitám v národním parku Karaburun-Sazan se řadí zátoky Brisani či Skalomës. Jihovýchodně na něj navazuje horský národní park Llogara, blízko kterého se vypíná nepřehlédnutelný vrchol Maja e Çikës (Čika), s 2 044 m n. m. nejvyšší bod pohoří Mali i Kanalit.

  • Neváhejte tedy a navštivte NP Karaburun-Sazan v Albánii.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím