Fauna a flóra v Arabských emirátech

Flóra: i v poušti se daří rostlinám

Spojené arabské emiráty nejsou pouze poušť, jak by se možná mnozí mohli mylně domnívat. I v pusté zemi se skrývá život, v oázách se navíc daří i celé řadě exotických rostlin. Mezi nejrozšířenější vegetaci patří palma datlová.

Pro místní ekonomiku je významné pěstování datlovníku a to nejen pro obživu, ale také pro další zpracovávání. Z plodů se vyrábí olej, z kmenů lodě.

Mezi oku lahodící rostliny patří například strom ghaf, keře se žlutými květy gafas, hyacinty nebo akácie. Směrem k horám se daří akátům a divokým travinám, které dávají krajině ráz afrických savan. Druhová rozmanitost flóry se liší v závislosti na jednotlivých emirátech. Každý je specifický něčím jiným, ovšem kouzelné jsou všechny.

Fauna: chudší život na suchu, bohatší ve vodě

Velkou část území Spojených arabských emirátů tvoří poušť, proto k zemi neodmyslitelně patří velbloudi. I dnes hrají velbloudi v životě místních důležitou roli – už ne tolik v dopravě, ale stále se využívají na maso, mléko a kůži. Oblíbenou zábavou jsou velbloudí dostihy.

I v nehostinné krajině Arabských emirátů se daří mnoha živočichům. Patří k nim například pouštní ptáci, rysi stepní, pouštní kočky a lišky, některé druhy plazů, ale také levharti, hyeny či divoké kozy. Ožívají hlavně v noci, kdy jsou příjemnější teploty.

SAE-Typicka-poustni-krajina-Spojenych-arabskych-emiratu.jpg