Historie Brazílie

Nejstarší důkazy o lidské přítomnostiAmerice byly objeveny právě v Brazílii. Ostatky lidské lebky se našly ve státě Minas Gerais v jihovýchodní části Brazílie a odhaduje se, že mohou být staré až 11 tisíc let. Nejstarší původní keramické výrobky byly nalezeny v Amazonském pralese a jejich stáří se odhaduje na cca 8 tisíc let.

Historie Brazílie

Původních obyvatel Brazílie bylo asi 7 miliónů. Jednalo se hlavně o kočovné kmeny, jejichž obživa spočívala pouze v jednoduchém zemědělství. Ačkoliv spolu jednotlivé kmeny často bojovaly a ani kanibalismus v té době nebyl nijak ojedinělý, kulturně byla tehdejší společnost na poměrně vysoké úrovni. Potomci původních obyvatel žijí dnes převážně v oblasti Amazonie (asi 200 tisíc domorodých Indiánů).

Portugalský Nový svět

V roce 1494 podepsali Španělé a Portugalci v Tordesillas smlouvu o rozdělení světa, ve které se dohodli, že území Brazílie připadne Portugalsku. O 6 let později připlul k břehům Brazílie první Evropan, kapitán Pedro Alváres Capral. Tím začala portugalská kolonizace Brazílie.

Portugalci zpočátku profitovali hlavně z těžby dřeva, ze kterého se vyrábělo červené barvivo. Další poměrně výhodnou komoditu představoval cukr. Pro práci na rozlehlých plantážích se do země dováželi černí otroci z Afriky.

Kolonizace Brazílie

Ke konci 17. století se na území dnešního státu Minas Gerais objevilo naleziště zlata a diamantů, což přispělo k motivaci Portugalců expandovat dál do vnitrozemí. Následovalo období masivní portugalské kolonizace, o což se zasloužili zejména tzv. bandeiras – průzkumníci, kteří především v 18. století pronikali do vnitrozemí a objevovali nová území.

K důležitým mezníkům brazilské historie 19. století patří:

  • Nejpreve se Brazílie stala útočištěm krále Jana VI., nejspíše jediného panovníka, který vládl monarchii z exilu.
  • Vyhlášení Spojeného království Portugalska, Brazílie a Algarve (1815).
  • Vznik samostatného Brazilského císařství (1822) v čele s Pedrem I., synem Jana VI.
  • Po smrti Pedra I. vedl zemi jeho syn Pedro II.

Cesta k moderním dějinám Brazílie

V 19. století se nejbohatší obchodníci dohodli na podpoře svržení císaře a vyhlášení republiky (1889). Nastalo období křehkých vlád a častých převratů, v zemi vládla nestabilita a korupce. V roce 1956 byl zvolen prezidentem Juscelino Kubitschek, politik českého původu, který se mimo jiné zasloužil o vznik projektu nového hlavního města Brasilia. Kubitschka v roce 1961 vystřídal populistický politik Janio Quadros, který byl ale v čele země pouhých několik měsíců, než z vlastní vůle sám rezignoval.

Nastala politická krize, která v roce 1964 vyvrcholila svržením prezidenta Goularta a převzetí moci vojenskou juntou, která se držela u moci až do poloviny 80. let. Členové této vlády mají na svědomí vraždy a únosy mnohých odpůrců režimu, ke kterým došlo pod krycím názvem Operace Condor.

V roce 1990 nastoupil do prezidentského úřadu Collor de Mello jako první hlava státu zvolená v přímé volbě. Od roku 2003 do roku 2011 byl prezidentem oblíbený Lula da Silva. Jeho nástupkyně Dilma Rousseff byla sesazena v roce 2016 a na její místo nastoupil Michel Temer. 1. ledna 2019 byl do úřadu prezidenta jmenován Jair Bolsonaro.

Významní prezidenti Brazílie

Jméno Funkční období Zajímavost
Deodoro da Fonseca 1891 První brazilský prezident po svržení císaře Pedra II.
Venceslau Brás 1914-1918 Vyhlášením války Ose vstoupila Brazílie do 1. světové války
Getúlio Vargas 1930-1945, 1951-1954 Poprvé vládl jako diktátor
Juscelino Kubitschek 1956-1961 Dědeček jeho matky se narodil v jižních Čechách
Ernesto Geisel 1974-1979 Zasloužil se o počátek uvolnění vojenského režimu
Dilma Rousseff 2011-2016 První žena ve funkci

Jak šel čas v Riu de Janeiru

Ještě v 16. století by málokdo odhadoval, že se z nevelké osady stane už o století později hlavní město Brazílie. Tehdy byla země stále ještě portugalskou kolonií. Nedaleko osady se ovšem našly bohaté zásoby zlata a diamantů, a tak se brzy malá vesnice proměnila v nejvýznamnější město celé země a budoucí sídlo královské rodiny.

Počátkem 18. století v době napoleonských válek byl portugalský král Jan VI. a členové jeho rodiny nuceni uprchnout ze země a za své útočiště si vybrali právě Rio. Princ Pedro I. neopustil zemi ani po pádu Napoleona a zůstal v Brazílii ve funkci regenta. Za vlády vnuka Jana VI, císaře Pedra II. Brazilského, došlo v roce 1888 ke zrušení otroctví a v roce 1889 také monarchie a vyhlášení republiky. Pedro II. vzal za vděk exilem ve Francii.

Ve 20. století se Rio dále rozvíjelo, ačkoliv v roce 1960 ztratilo status hlavního města Brazílie. Dnes je Rio de Janeiro jedna z nejvýznamnějších metropolí světa, již navštíví každý rok milióny návštěvníků.

  • Zpět na přehled informací o Brazílii a nabídku zájezdů.