Doprava v Bulharsku

Bulharsko-Koraby-jiz-davno-u-bulharskych-brehu-neprepravuji-cestujici,-alespon-si-vsak-na-nich-uzijete-spoustu-zabavy.jpg

Letiště v Bulharsku

V Bulharsku funguje pět mezinárodních letišť: Sofie, Burgas, Varna, Plovdiv a Gorna Orjachovica u Veliko Tarnovo.

Železniční doprava v Bulharsku

Železniční síť není v Bulharsku příliš hustá a spojuje především největší města. Jedna z hlavních tratí vede ze Sofie pod pohořím Stara Planina přes Starou Zagoru a Sliven do Burgasu. O rozsahu bulharské vlakové dopravy svědčí i fakt, že mezi Varnou a Burgasem není přímé spojení. Vlaky jsou obecně spíše zastaralé a pomalé, cestování se v nich příliš nevyplatí.

Cestování autobusem po Bulharsku

Bulharsko disponuje několika autobusovými linkami. Jízdenky se kupují při nástupu u průvodce nebo řidiče. Směr jízdy bývá obvykle vyznačen přímo na zastávce či na čelní straně autobusu.

Bulharských taxíků se bát nemusíte

Vozy taxislužby poznáte jednoduše podle žluté barvy. Svá stanoviště mají označena tabulí s nápisem Taxi. Vůz si ale můžete běžně zastavit také přímo na ulici. Taxislužbu vám objedná i každá hotelová recepce. Vozy mají taxametry, a protože některé trasy stanovují pevné tarify, řidič vám může na požádání sdělit cenu předem. Na okně má řidič uvedenou denní a noční taxu za 1 kilometr.

Jak si pronajmout automobil

V letoviscích v okolí Varny i Burgasu si lze vypůjčit vůz v několika různých autopůjčovnách. Doporučujeme, abyste si vždy pečlivě přečetli smluvní podmínky, zejména pak s ohledem na pojištění vozidla. Některé cenové nabídky totiž neobsahují daně a další poplatky, které se vám později připočítají do výsledné ceny pronájmu. S půjčením vozu vám rád poradí váš průvodce.

Čerpací stanice stojí podél hlavních silnic a velké množství benzínek se nachází také u dálnic.

Bulharské dopravní předpisy

Pokud se rozhodnete půjčit si v Bulharsku automobil, doporučujeme vám seznámit se s dopravními předpisy a respektovat je. Pokuty za přestupky bývají vysoké.

  • Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h.
  • Nejvyšší povolená rychlost mimo obec je 70–90 km/h.
  • Nejvyšší povolená rychlost na dálnici je 100–120 km/h. (Nižší hranice platí pro řidiče s praxí méně než 2 roky.)
  • Použití bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech i v obci.
  • Použití bezpečnostní přilby je povinné pro všechny motocyklisty.

Pokuty může policie účtovat na místě. Dávejte si pozor při parkování vozidla ve větších městech. V případě nesprávného parkování podstupujete riziko odtažení vozu, jehož opětovné získání je velmi nákladné.