Sofie

Lokalita: Bulharsko Varna a okolí Sofie
Typ: Město

Náš názor

Sofie, hrdá bulharská metropole

Sofie je hlavní město Bulharska. Má jeden milión obyvatel a rozkládá se na západě Bulharska v obklíčení pohoří Stara Planina (na severu) a Vitoša (na jihu). Dálnicemi je propojená s Blagojevgradem, PlovdivemBurgasem, dálniční spojení s Varnou se teprve buduje.

V římském a osmanském sevření

Sofijská historie je dlouhá a sahá až k thráckému kmenu Serdů, který se zde usídlil před třemi tisíci lety. Přemohli je Římané, postavili zde město a pojmenovali ho Serdica. V 5. století našeho letopočtu bylo město vypleněno Huny. Císař Justinián ho poté znovu vybudoval a Serdica se stala jedním z nejvýznamnějších sídel Byzantské říše na Balkáně.

V 7. století začali do města pronikat Slované. V roce 1382 město, známé již jako Sofie, dobyli Turci a začalo 500 let jejich nadvlády. Z tohoto období, kdy Sofie prosperovala jako obchodní centrum, se zachovalo pouze pár mešit. Ekonomický pokles začal během 19. století a zemětřesení v roce 1852 ho ještě urychlilo.

Bouřlivý rozvoj Sofie

Po osvobození (1878) byla Sofie vybrána za hlavní město nového státu, především kvůli své geografické poloze. Prudký růst zažila až po 2. světové válce, v období socialistické výstavby. Sofijské továrny se však v 80. letech dostaly do prudkého úpadku a v 90. letech se zhroutily úplně.

Následovala vysoká nezaměstnanost a pokles životní úrovně. Přesto zvládla Sofie přechod ke kapitalismu lépe než jiná bulharská města.

Ruch kolem sofijského bulváru Vasila Levského

Na první pohled vás Sofie snad asi nezaujme. Pokud však navštívíte historické centrum, objevíte krásné památky v oblasti bulvárů Evlogiho Georgieva, Christa Boteva, Vasila Levského a třídy Slivnica. Navštívit můžete katedrály, kostely, kláštery i místní obchodní centrum.

Zajímavá je i moderní část, v níž vás určitě zaujme Národní palác kultury z 80. let 20. století, pěší zóna s památníkem 1 300 let Bulharska nebo nákupní středisko Vitoša. A při návštěvě Sofie určitě nevynechejte největší trh Ženski pazar. Je otevřen každý den od rána do večera a pořídíte na něm potraviny, oblečení, řemeslné výrobky, starožitnosti a samozřejmě širokou škálu suvenýrů.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím