Varna

Lokalita: Bulharsko Varna a okolí Varna
Typ: Město

Náš názor

Varna, pupek severovýchodního Bulharska

Varna je velké město v severní části bulharského pobřeží. Podle počtu obyvatel (320 tisíc) je třetím největším městem Bulharska (po SofiiPlovdivu), významem a velikostí přístavu se řadí na první místo. Leží ve Varenském zálivu, kousek od slavného letoviska Zlaté Písky.

Před šesti tisíci lety žili v oblasti kolem Varny velice šikovní dělníci zpracovávající zlato a měď. Jejich tráčtí potomci záliv později pokryli zajímavými mohylami. Varna ale začala být důležitým přístavem až od roku 585 př. n. l. Tehdy se tu usadila skupina Miléťanů a založila řecký městský stát Odyssos.

Varna římská a slovanská

Nejlepší léta zažívalo město ve druhém a třetím století, kdy se stalo pro římskou provincii Moesia nejdůležitějším přístupem k moři. Bylo to rušné místo, v němž se setkávala a mísila řecká kultura s tráckou.

V roce 586 město zničili Avaři, ale znovu je vybudovali Slované (ti mají pravděpodobně na svědomí jeho přejmenování na Varna – „Ta černá“). I nadále to však byl největší přístav v kraji a důležitá zastávka pravidelných cest byzantských flotil k Dunaji.

Varna kosmopolitní

Pod vládou Turků váha Varny poněkud upadla, ale v 19. století se vzchopila a stala se opět důležitým obchodním centrem. Populace Bulharů, Řeků, Turků a Gagauzů (turecky mluvících křesťanů) z Varny udělala jedno z nejvíce kosmopolitních měst na pobřeží. K hlavním památkám se tady řadí katedrála Nanebevzetí Matky Boží, archeologické muzeum a nedaleký palác Evksinograd.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím