×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
  1. Černá Hora
  2. Černá Hora
  3. Místa
  4. Cetinje

Cetinje

Lokalita: Černá Hora Černá Hora Cetinje
Typ: Město

Náš názor

Královské město Cetinje

Bývalá černohorská metropole Cetinje sice žije pouhým odleskem své dávné slávy, přesto se ji během dovolené v Černé Hoře vyplatí navštívit. Kdysi tu sídlili vládci z dynastie Petrovićů-Njegošů, zahraniční diplomaté i význačné kulturní a církevní instituce. Památky na tuto éru jsou zde takřka na každém kroku.

Cetinje (asi 15 tisíc stálých obyvatel) se nachází zhruba v polovině staré silnice z Podgorice do Kotoru (výhledy z její závěrečné pasáže jsou vskutku dech beroucí). Přímo od Kotoru ji odděluje masiv pohoří Lovćen. Do rekreačního střediska Budva u Jaderského moře je to autem necelých 30 kilometrů.

Zavzpomínejte na dobu cetinjské slávy

V dobách Černohorského knížectví a království se Cetinje pyšnila statusem hlavního města. Po začlenění do Jugoslávského království se stala alespoň správním centrem Zetské bánoviny, avšak po přestěhování úřadů do Podgorice v roce 1946 ztratila svůj význam úplně. Město se stalo jakýmsi živým muzeem a atraktivním kulturním i duchovním centrem Černé Hory.

Za prohlídku v Cetinje stojí budovy ambasád, Cetinjský klášter, Biljarda, Orlí útes, Etnografické muzeum či Královské mauzoleum. Zajímavý je též palác černohorského krále Nikoly I., který se proslavil i tím, že provdal hned 4 své dcery do evropských vládnoucích rodů. Dnes v něm sídlí národní muzeum.

Podobná místa

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím