Mosor

Lokalita: Chorvatsko Dalmácie Mosor
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Mosor, malebná hradba nad Jadranem

Jedno z mnoha dalmatských pohoří je na první pohled pouhým divokým panoramatem nad pásem jadranských pláží, avšak ve skutečnosti se jedná o lokalitu ideální dokonce i k nepříliš náročné turistice. Velice zjednodušeně lze říci, že Mosor je v podstatě zrcadlovým odrazem ostrova Brač na chorvatské pevnině: polohou i rozlohou. Jenom je oproti němu téměř dvakrát vyšší.

Pohoří Mosor vytváří izolované horské pásmo ohraničené obloukem řeky Cetiny na východě a Kliským průsmykem na západě (prochází jím i rychlostní silnice spojující dálnici A1 se Splitem). Je dlouhé zhruba 30 kilometrů a zvedá se nad vysočinou rozloženou severozápadními směry. Jižně od něj se rozprostírá Jaderské moře a na jihovýchodě se začíná zvedat výrazně vyšší masiv Biokovo.

Vypravte se na vrcholky Mosoru

K nejoblíbenějším túrám Mosorem patří výšlap na jeho vrcholové partie. Stačí vyjet autem nebo busem do vísky Gornje Sitno (ze Splitu i z Omiše to je sem asi půl hodiny) a po svých dojít k vysokohorské chatě Umberto Girometta ve výšce 870 m n. m. Odsud už stačí sledovat značenou trasu, zdolávající všechny význačné vrcholy jako Veliki Kabal (1 339 m n. m., nejvyšší), Ljubljan (1 262 m), Kunjevod (1 082 m), Debelo Brdo (1 044 m) a Medvedak (861 m). Výhledy z nich jsou fascinující.

K dalším zajímavým místům Mosoru patří zpřístupněná a zpoplatněná jeskyně Vranjača, jediný zdejší stálý pramen Ljuvač nebo malebné obce středních Poljic.

Podobná místa