Podnebí a počasí na Istrii vás zahřeje od června do září

Přestože Istrie tvoří nejsevernější část Chorvatska, není zde počasí nijak výrazněji méně teplé než nad zbytkem jadranského pobřeží. Svědčí o tom průměrná celoroční teplota v Pule přesahující 14 stupňů.

Obecně lze podnebí nad Istrií definovat jako středozemní s dostatkem slunečných dnů. Během léta převažují vysoké teploty (průměrně šplhající k 23 °C), srážky jsou naopak minimální. Jarní a podzimní měsíce se nesou ve znamení pěkného, příjemného počasí s teplotami v rozmezí 12 až 20 °C a okořeněného četnými, často náhlými bouřkami. Zima na Istrii bývá spíše mírná (průměrné teploty se pohybují kolem 7 °C) a vlhká – v závislosti na poloze a nadmořské výšce.

podnebi-a-pocasi-(1).jpg

Klimatická pásma Istrie

Počasí u pobřeží ovlivňuje Jaderské moře ohřívané teplým proudem ze Středozemního moře. Díky němu teplota moře u Istrie v létě dosahuje zhruba 25 °C a v zimě je 12 °C. Velký vliv mají také větry: letní, decentně ochlazující mistral a zimní, suchá a hodně studená bóra.

Istrijskému vnitrozemí (zvláště v pohořích Učka a Čičarija) dominuje mírné kontinentální podnebí. Průměrné letní teploty se drží kolem 20 °C, v nejvyšších polohách na hodnotách takřka o polovinu nižších. V zimě průměrná teplota klesá mezi 0 až -2 °C, v horách (od prosince do března zahalených sněhovou pokrývkou) ještě níže.

Kdy jet na Istrii

Plánujete-li pobyt na Istrii, zaměřte se především na jarní a letní měsíce. Počasí v dubnu a květnu přeje hlavně milovníkům turistiky a výletů na zajímavá místa. Už od června však lze na istrijském pobřeží strávit krásnou dovolenou plnou koupání a slunění. Rekreační sezóna zde vrcholí v červenci a v srpnu, avšak ještě počátkem září si lze například v Poreči užít poslední horké sluneční paprsky. Vždy před cestou doporučujeme sledovat počasí na Istrii online.

Průměrné teploty v Istrii (ve stínu, v °C)

Pocasi-N-Istrie-vzduch.jpg

Průměrné srážky v Istrii (v mm)

Pocasi-N-Istrie-srazky.jpg

Průměrné teploty mořské vody v Istrii (v °C)

Pocasi-N-Istrie-more.jpg