Košljun

Lokalita: Chorvatsko Kvarner Košljun
Typ: Náboženské stavby

Náš názor

Košljun, mír i dobro

Malinký ostrov Košljun patří k významným historickým památkám a střediskům kulturního života v Kvarnerském zálivu. Křesťanská církev na něm působí s malou přestávkou již od roku 1186 a vy si na něj můžete udělat pěkný výlet lodí.

Košljun se ukrývá na jihozápadním pobřeží ostrova Krk v jižní části Punatské (Košljunské) zátoky, kterou tvoří pevninou uzavřená vodní plocha spojená s Jaderským mořem úzkým průlivem. Ostrůvek leží necelých 300 metrů od pobřeží Krku a 700 metrů od městečka Punat. Daleko odsud není ani do regionální metropole Krk.

Seznamte se s řeholí pobytu na Košljunu

Prvními stálými obyvateli Košljunu byli benediktinští mniši, kteří ho opustili v roce 1447 (zbytky jejich opatství se ovšem dochovaly do současnosti). Netrvalo dlouho a usadil se zde františkánský řád, pečující o hustě zalesněný ostrov s průměrem asi 300 metrů dodnes.

Na Košljunu uvidíte starý františkánský klášter, kostel Navještenje Marijina (Zvěstování Panny Marie) nebo kapli sv. Bernardina Sienského s menším muzeem. Veřejně přístupná není bohatá klášterní knihovna, o kterou se stará osmička řeholníků, a marně tady budete hledat gastronomická zařízení. Zato se zde v létě konají četné koncerty vážné hudby.

  • Neváhejte tedy a navštivte Košljun v oblasti Kvarneru.

Podobná místa