×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
Zavřít

Zvolte cílové destinace

Bohužel jsme nic nenašli
Zavřít

Doprava

Typ dopravy

Vyberte si typ dopravy a odletové letiště

Odletová letiště:

Zavřít

Termín a délka

Vybrané termíny

Zavřít

Zadejte obsazenost

Smazat pokoj

Počet cestujících 1. pokoj

Věk dětí

1. dítě
2. dítě
3. dítě
4. dítě
5. dítě

přidat další pokoj

Historie Kvarneru. Bojovala o něj řada mocností

I přes poměrně různorodé prostředí kvarnerského regionu je pro něj z historického hlediska typické střídání několika silných mocenských vlivů. Ve starověku to byla Římská a později Byzantská říše, ve středověku Benátská republika a Habsburské mocnářství a po napoleonské epizodě na začátku 19. století postupně Rakousko-Uhersko, Itálie a Jugoslávie.

Adriatic-Town-of-Vrbnik-in-front-of-blue-sea,-Island-of-Krk,-Croatia_shutterstock_91707248.jpg

O většinu nejstarších dochovaných známek osídlení Kvarneru se zasloužili Římané. Oblast začlenili do svých Ilyrských provincií a založili první osady. Cres nazývali Crepsa, Krku říkali Curictum a Rab pojmenovali Arba. Na místě dnešní Rijeky vyrostla Tarsatica, časem chráněná mohutným opevněním (Liburnský val).

Toulky středověkou historií Kvarnerského zálivu

Po zániku Římského impéria tady svou moc uplatňovala Byzantská říše, ale již v 7. století přicházejí Chorvaté – první Slované. Nejvýraznější rozvoj samozřejmě zažívala Rijeka, která ve 13. století za vlády aquilejských patriarchů získala titul města. V roce 1471 se stala majetkem Habsburků, naopak Benátčané se prosadili hlavně ve městě Rabu.

Benátské republice patřil do roku 1797 také Cres, zatímco Rijeka obdržela roku 1717 statut svobodného přístavu. Po porážce Napoleona v regionu posílilo svůj vliv Rakouské císařství (po roce 1867 Rakousko-uherská monarchie).

Kvarner v zrcadle novodobých dějin

Přestože po rozpadu Rakouska-Uherska na konci první světové války (1918) nadpoloviční většina obyvatel Rijeky hlasovala pro připojení k Italské republice, část města připadla nově se rodící Jugoslávii. Jihoslovanský stát získal i všechny ostrovy v Kvarnerském zálivu (s výjimkou Cresu, který společně s blízkou Istrií též spadal pod Itálii).

K začlenění do socialistické Jugoslávie v případě celé Rijeky a Cresu došlo po druhé světové válce (1947). Součástí samostatného Chorvatska se kompletní Kvarner stal o 46 let později.

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím
Zavřít

Upřesnit hledání

Stravování

Pláž

Vzdálenost od pláže:

Typ dovolené:

Smazat

Minimální kategorie hotelu

Cena zájezdu za všechny osoby

min. 0 kč
max. 900 000 kč
min. 0 kč max. 900 000 kč
 

Vzdálenost aquaparku:

Vybavení hotelu

Sport/zábava

Typ pokoje

Vybavení pokoje