Velebit

Lokalita: Chorvatsko Kvarner Velebit
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Magie národního parku Velebit

Jeden z největších a nejvyšších chorvatských horských masivů, divoký a nádherný Velebit, zabírá plochu kolem 2 250 kilometrů čtverečních. Jeho významná část (109 km2) byla vyhlášena národním parkem Velebit. Výhledy na něj z rekreačních středisek na ostrovech Krk či Rab i z jadranského pobřeží jsou nezapomenutelné.

Velebit (délka 145 km, šířka 100 km) se rozkládá v Licko-senjské, malou částí i v Zadarské župě. Jeho severní polovina se zvedá ještě nad vodami Kvarnerského zálivu, jižní se táhne rovnoběžně s dalmatským ostrovem Pag.

Soutěsky a výhledy, které velebíte

Nebetyčná linie Velebitu začíná u sedla Vratnik (dělící ho od pohoří Velika Kapelana) nad letoviskem Senj na severozápadě. Táhne se až k městu Obrovac na jihovýchodě, asi 45 km od Zadaru. Přírodní hranici velebitských hor tam tvoří kaňon řeky Zrmanja. Z bohaté fauny a flóry stojí za zmínku nebývalé množství motýlů, ale také hadi a medvědi.

Nejvyšším bodem Velebitu je Vaganski vrh, značené cesty však končí hluboko pod ním u zříceniny Sklopina. Dosahuje 1 758 metrů a tvoří součást národního parku Paklenica. K dalším zajímavým místům pohoří patří bizarní skalní labyrint Rožanski kukovi na severu, propast Lukina jama (hluboká 1 392 metrů) a vrchol Šatorina s krásným rozhledem. Za návštěvu stojí též Velebitská botanická zahrada u chaty Zavižan.

Kvůli následkům chorvatsko-srbské války se dodnes nedoporučuje pohybovat se po severních svazích mezi centrálním hřebenem a údolím.

  • Neváhejte tedy a navštivte Velebit v oblasti Kvarneru.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím