Atiu

Lokalita: Cookovy ostrovy Cookovy ostrovy Atiu
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Atiu, ostrov ptáků, jeskyní a lebek

V dávných dobách byl ostrov Atiu sídlem krutých válečníků, dnes představuje útočiště před civilizací s velkým důrazem na ekologii. Ostrované na Atiu žijí prakticky stejně jako dříve a jsou na to náležitě hrdí. Přírodovědci sem míří zejména kvůli pozorování rozmanitých druhů ptactva, z nichž některé žijí pouze na Atiu. Turisty láká prozkoumávat nevídané vápencové jeskyně v hluboké džungli a kochat se opuštěnými písečnými plážemi mezi útesy. Od srpna do října jsou z Atiu vidět migrující velryby.

Atiu leží 221 kilometrů východním směrem od hlavního ostrova Rarotongy. Rozlohou je zhruba poloviční, rozkládá se na 27 kilometrech čtverečních v Tichém oceánu. Přibližně 500 stálých obyvatel žije v pěti vesnicích Tengatangi, Areora, Ngatiarua, Mapumai a Teenui v centru ostrova.

Jak se dopravit na Atiu?

Na Atiu se dostanete pravidelným leteckým spojem z Rarotongy i Aitutaki. V případě cesty z Aitutaki se létá přes neobydlené ostrovy Manuae a Takutea. Cesta trvá přibližně 45 minut.

Co musíte vidět na ostrově Atiu

Atiu, nazývaný také jako „Ostrov ptáků“ (Enuamanu), je třetím největším a hned po ostrovech Rarotonga a Aitutaki nejnavštěvovanějším z Cookových ostrovů. Nedá se ovšem hovořit o tom, že by se turisté na ostrov hrnuli ve velkém, na Atiu se během týdne podívá přibližně 50 návštěvníků, o to větší se ovšem těší péči místních.

Ostrov tvoří makatea (stejně jako sousední ostrovy Mauke a Mitiaro), prstenec zkamenělých korálových útesů vzniklých sopečnou činností, sahající do výšek několika desítek metrů. Díky úrodným bažinám se na Atiu daří exotickým plodinám, citrusům, chlebovníkům a samozřejmě kokosovým palmám. Poměrně rozsáhlé jsou plantáže, kde se pěstuje rostlina taro, která je nedílnou součástí ostrovní kuchyně, a organická káva, patřící k nejkvalitnějším v oblasti Pacifiku. Zbytek ostrova je nedotčená tropická džungle.

Jeskyně na Atiu

Vápencové jeskyně jsou rozesety po celém ostrově. Některé se dříve využívaly jako pohřebiště, jiné zatopila voda a slouží jako překrásná přírodní koupaliště. Otrlejší povahy osloví Te Ana O Rakanui nedaleko vesnice Ngatiarua village, pohřební jeskyně plná lebek a kosterních ostatků.

Chloubou Atiu je však vápencová jeskyně Anatakitaki. Před světem se schovává v husté džungli, obklopena kořeny mohutných banyánů. Skládá se z několika propojených jeskyní, z nichž každá je pozoruhodným výtvorem přírody. V některých vznikla průzračná křišťálová jezírka. V jeskyních hnízdí vzácný pták salangana atická. Vzdáleně se podobá vlaštovce a na ostrovech se nazývá kopeka.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím