Mangaia

Lokalita: Cookovy ostrovy Cookovy ostrovy Mangaia
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Magický ostrov Mangaia

Mystický a legendami opředený ostrov Mangaia je odlehlá oáza klidu, která si zachovala své původní tradice i kulturu. Příroda zde vyčarovala jeskyně s fascinujícími skalními útvary. Nezměrné bohatství tropické fauny a flóry fascinuje turisty i odborníky z řad geologů a antropologů. Pláže na Mangaie patří k nejkrásnějším na Cookových ostrovech. Spolu s kontrastem kvetoucích plantáží a tyrkysového oceánu je scenérie ostrova zcela jedinečná.

Mangaia je z Cookových ostrovů nejjižněji položený a s rozlohou téměř 52 kilometrů čtverečních druhý největší ostrov hned po Rarotonze. Dělí ji od ní 208 kilometrů vzdálenosti přes Tichý oceán.

Jak se dopravit na ostrov Mangaia

Na Mangaiu se dostanete letadlem z hlavního ostrova Rarotonga asi za 40 minut. Letadlo se vypravuje několikrát týdně, výlet však nelze plánovat „na otočku“. Počítejte s přenocováním alespoň na jednu noc, vzhledem k tomu, že letadlo se na Mangaie nezdržuje a vrací si ihned zpět na Rarotongu. Mangaia toho ovšem nabízí tolik, že se vám zpět ani nebude chtít.

Co musíte vidět na ostrově Mangaia

Mangaia (též A'ua'u Enua – „terasy“), s odhadovaným stářím asi 18 miliónů let, je jeden z nejstarších ostrovů v Tichomoří. Stejně jako sousední ostrovy Atiu, Mitiare a Mauke ji obklopuje makatea, prstencové útesy zkamenělého korálu, které dosahují výšek až 60 metrů.

Při návštěvě Mangaii byste si neměli nechat ujít výlet do jižní oblasti k jezeru Tiriara. Na stezkách kolem něj užasnete nad rozmanitostí ostrovní fauny a flóry. V jezeru vyvěrají prameny, napájené z dosud ne zcela prozkoumaného systému jeskyní pod ostrovem. Mezi těmi, kam lidská noha již vkročila, jsou nejzajímavější jeskyně Te Puta, Teruarere, Te Uru a Puru, kde se za tisíce let vytvořily oslnivé krasové formace.

Co ještě musíte vidět na Mangaie

Při prohlídce ostrova si udělejte zastávku na koupání v průzračné vodě u útesů Tuaati, zajděte se podívat k vraku lodi Saragossa na jižní stranu ostrova, zavítejte do křesťanského kostela z roku 1863, ochutnejte místní výtečné koblihy, které jsou prý nejlepší na Cookových ostrovech, a nezmeškejte kouzelný pohled na západ slunce. Pokud vám cesta vyjde na pátek, určitě nevynechejte ranní trhy.

Náhrdelníky „eis“

Raritou jsou dekorace a náhrdelníky zvané „eis“, obvykle věnované jako dar návštěvníkům ostrova. Místní ženy tyto ozdoby pečlivě vyrábějí z ulit žlutých šnečků „pupu“, kteří se objevují pouze po dešti. Sběr, zpracování i samotné navlékání je časově velmi náročné, poptávka je ale obrovská zejména z Tahiti a Havaje.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím