1. Fischer.cz
  2. Francie
  3. Podnebí a počasí

Jaké počasí vás čeká ve Francii

Vzhledem ke své zeměpisné poloze a značné rozloze má Francie čtyři rozdílné klimatické oblasti. Jih u Středozemního moře a v Provensálsku je subtropický s horkými, suchými léty a téměř žádnými zimami. Naproti tomu severní pobřeží kanálu La Manche, ovlivňované Golfským proudem (tzn. i Bretaň a Normandie), je zpravidla deštivé s mírnými zimními měsíci téměř bez sněhu. Obdobné klima panuje i na západě země, ovšem s chladnějšími, vlhčími léty a nejmenšími teplotními rozdíly mezi létem a zimou.

S typickým středoevropským podnebím, jako v našich zeměpisných šířkách, se setkáte pouze ve vnitrozemí a směrem na východ, který je lemován Alpským masivem. V Alpách samotných vládne typické horské klima se sněhovou pokrývkou až šest měsíců v roce.

Kdy se vydat do Francie

Ideální doba k cestě do Francie tedy hodně závisí na oblasti, do níž míříte. Rekreaci na plážích u moře si na jižním pobřeží nejvíce užijete od června do září, na severním pobřeží především uprostřed léta. Pro vnitrozemskou turistiku (včetně návštěvy Paříže) zvolte jaro či podzim, vedle však nešlápnete ani během letních měsíců. 

Průměrné teploty ve Francii, Azurové pobřeží (ve stínu, v °C)

Pocasi-N-Francie-Azur-vzduch.jpg

Průměrné srážky ve Francii, Azurové pobřeží (v mm)

Pocasi-N-Francie-Azur-srazky.jpg

Průměrné teploty mořské vody ve Francii, Azurové pobřeží (v °C)

Pocasi-N-Francie-Azur-more.jpg