1. Fischer.cz
  2. Francie
  3. Poloha a geografie

Geografie, demografie a ekonomika Francie

Francie má rozlohu téměř 550 tisíc kilometrů čtverečních (bez zámořských teritorií) a rozprostírá se v jihozápadní části evropského kontinentu. Na jihu ji lemuje Středozemní moře, sever a západ Atlantský oceán. Na jihu dále sousedí s Andorrou a Španělskem, na východě (postupně od severu) s Belgií, Lucemburskem, Německem, Švýcarskem a Itálií.
Díky svému tvaru, připomínajícím šestiúhelník, se území Francie také přezdívá hexagon.

Francie-Typicka-provensalska-krajina-u-klastera-Senanque-v-oblasti-Luberon.jpg

Součástí evropského území Francie je rovněž středomořský ostrov Korsika. K zámořským departmentům mj. patří rozlehlá Francouzská Guyana v Jižní Americe, řada nádherných ostrovů v Karibiku a Indickém oceánu či Francouzská Polynésie v Tichém oceánu.

Hory, řeky a jezera ve Francii

Velkou část francouzského území vyplňují různě vysoká pohoří. Rozlohou největším z nich je Massif Central (Francouzské středohoří), šplhající vrcholem Puy de Sancy až do výšky 1 886 metrů nad mořem. Na východě na něj navazuje velehorský pás Alp s nejvyšší horou Francie i Evropy, 4 810 metrů vysokým krasavcem Mont Blanc. Na jihu tvoří přirozenou hranici mezi Francií a Španělským královstvím třítisícové Pyreneje.

Nejdelší řekou na francouzském území je Loira (1 013 kilometrů), další významné vodní toky jsou Rhona, Garonna, Seina a Máza, hranici s Německem tvoří Rýn. Největší vodní plochou je Ženevské jezero (Lac Léman či Lac de Genève), z kterého si Francie ukousla 235 kilometrů čtverečních.

Obyvatelstvo a náboženství Francie

Administrativně se Francie člení do 18 krajů, které se dále dělí na 101 okresů. Jejich téměř 67 miliónů obyvatel tvoří z 85 procent etničtí Francouzi, 10 procent berbersko-arabská etnika z bývalých severoafrických kolonií, necelá 4 procenta černoši a 1,5 procenta Asiaté.

Od středověku byla Francie tradiční katolickou baštou. V současnosti se odhaduje, že katolickou víru vyznává zhruba 60 procent obyvatel a protestanti jsou zastoupeni 2 procenty. Dále zde žije významné procento muslimů a zbytek obyvatelstva jsou ateisté.

Největším a nejlidnatějším městem Francie je Paříž (2,2 milióny obyvatel, celá pařížská aglomerace má však přes 10 miliónů obyvatel). Za velkoměsta lze dále považovat Marseille (900 tisíc obyvatel, aglomerace 1 a půl miliónu), Lyon (500 tisíc obyvatel, aglomerace 2 milióny) a Toulouse (450 tisíc obyvatel, aglomerace 1,3 miliónu). Hranici 300 tisíc obyvatel již pokořily Nice, Nantes, Štrasburk, Montpellier a Bordeaux.

Francouzská ekonomika

Francie se řadí k hospodářsky nejvyspělejším zemím, v HDP na obyvatele zaujímá 24. místo a je šestou největší ekonomikou světa. Je tu registrováno přes 2,5 miliónů soukromých firem a země je pátým největším světovým exportérem.