Důležité informace o Curaçau. Čas, měna, kontakty na úřady

Státní zřízení

Území Curaçaa patří k Nizozemskému království. Oficiální nejvyšší představitel státu je nizozemský král, na ostrově zastoupen guvernérem. Spolu s premiérem Curaçaa jsou nejvýznamnějšími zástupci ostrova.

Časový posun

Čas na Curaçau je oproti středoevropskému posunutý o 5 hodin zpět, v době našeho letního času o 6 hodin (na Curaçau zimní čas nemají). Příklad: době, kdy je na Curaçau 8 hodin ráno, v ČR odbíjí již 13. hodina v době zimního času nebo 14. hodina v době letního času.
  • Během zimního času: na Curaçau -5 hodin.
  • Během letního času: na Curaçau -6 hodin.

Úřední jazyk

Úředními jazyky na Curaçau jsou nizozemština a papiamento.

Měna a peníze

Na Curaçau se platí guldenem Nizozemských Antil (ANG), který se také nazývá florin. Je fixován na americký dolar (USD) v hodnotě 1,78 nebo 1,82 v závislosti na tom, zda florin kupujete, či prodáváte. Po celém ostrově lze všude platit jak florinem, tak americkým dolarem (florin se pak obvykle počítá v kurzu 1,75 k hodnotě dolaru).
Guldenem Nizozemských Antil lze platit také na ostrově Svatý Martin.

Směna peněz na Curaçau

Kromě dolaru lze běžně směnit i euro. Banku můžete využít přímo na mezinárodním letišti Hato nebo v hlavním městě Willemstad. Obvyklá otevírací doba bank na Curaçau je 8:00–15:30, na letišti banka zavírá až v 18:00. Menší obnos směníte také na recepcích hotelů.

Na Curaçau netřeba hotovost, běžně lze platit i kartou

Jste-li zvyklí platit hlavně kartou, nemusíte si dělat velké starosti s hotovostí. Na Curaçau akceptují klasické platební i kreditní karty typu Visa i Eurocard/Mastercard ve většině hotelů, obchodů i restaurací. Přesto nic nezkazíte, pokud u sebe pro všechny případy budete mít alespoň rezervní hotovost. V případě atrakcí mimo hlavní město, nebo pokud využijete služeb taxi, počítejte s platbou v hotovosti v každém případě.

Jaké spropitné je zvykem dávat na Curaçau?

Na Curaçau se platí poplatek za služby ve výši 10 % v restauracích a 12 % v hotelech. Tento poplatek je vždy již zahrnut v konečném účtu. Pokud jste byli se službami spokojeni, je běžné nechat navíc spropitné. Například číšníkům od 5 % do 10 % z ceny účtu, řidičům taxi 10 % z ceny jízdy, nosičům zavazadel 1 florin za každé zavazadlo apod.

Komunikace – jak je to na Curaçau s voláním, internetem a poštou

Telefonování

Mobilní síť na Curaçau má téměř stoprocentní pokrytí a roamingové služby fungují naprosto bez problémů.

Důležitá čísla

  • Mezinárodní předvolba Curaçaa: +5999
  • Integrovaný záchranný systém: 112

Internet

Obdobně jako na mobilní síť se můžete spolehnout na tu internetovou. Po celém ostrově funguje perfektně, pouze v odlehlejších lokalitách může být připojení pomalejší. Na mnoha místech, zejména v hlavním městě Willemstad, se lze zdarma připojit k wifi. Samozřejmostí pak bývá možnost připojení k wifi síti v prostorách hotelů.

Pošta

Pokud budete chtít poslat rodině či přátelům pohlednici z dovolené, známku seženete na poště a v některých obchodech a supermarketech v hlavním městě. Poštovní schránky na Curaçau jsou červené a většinou je taktéž najdete v hlavním městě Willemstadu.

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Nizozemsku

Paleisstraat 4

2514 JA Den Haag

Web: Mzv.cz/hague

E-mail: hague@embassy.mzv.cz

Telefon: +3 170 313 0018, +3 170 313 0031

Zdravotní rizika a lékařská péče

Zdravotní péče na Curaçau je plně srovnatelná s evropským standardem. Ostrov má tři větší nemocnice, poskytující plnou péči na vysoké úrovni. Ošetření je nutné hradit ihned. Počítejte s tím, že náklady spojené s jakýmkoliv lékařským zákrokem jsou poměrně drahé, proto je více než vhodné se na dovolenou v Curaçau připojistit.

Na Curaçau pozor na komáry

Na Curaçau nehrozí žádná závažná zdravotní rizika, očkování není povinné. Nepříjemní jsou pouze komáři, vzácně přenášející horečku dengue, která ale v drtivé většině případů není života ohrožující. Na cesty na Curaçao doporučujeme vybavit se repelenty, které jsou proti komárům nejvhodnější a nejúčinnější ochranou. Kvalitní repelenty koupíte také ve většině místních supermarketů a ve všech lékárnách („Botika“).

Lékárny na Curacau

Lékárny "Botika" najdete po celém ostrově. Nabízejí širokou škálu léků volně prodejných i na předpis, vitamíny, přírodní kosmetické přípravky, bonbóny a mnoho dalších produktů. Mají otevřeno zpravidla do 17. nebo 18. hodiny, dvě lékárny ("Botika na Warda") fungují v nepřetržitém provozu. Adresy těchto lékáren vám poskytne recepce hotelu.

Celní předpisy: co si můžete dovézt z dovolené na Curaçau?

Bez nutnosti platit clo můžete dovážet a vyvážet: 10 l alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 22 %, 90 l vína, 110 l piva, 800 ks cigaret a léky pro osobní potřebu.

Nelze dovážet zbraně bez příslušného povolení, munici, narkotika a nekonzervované potraviny. Také je přísně zakázáno dovážet a vyvážet jakékoliv druhy fauny a flóry, zejména korály. Dovoz a vývoz místní nebo cizí měny není nijak omezen.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Nizozemí.)