Voda, elektřina a další praktické informace o Curaçau

Seznamte se s praktickými informacemi k cestám na ostrov Curaçao a nenechte se zaskočit tamními zvyklostmi až na místě.

Elektrický proud Curaçao

Na Curaçau se setkáte v drtivé většině se zásuvkami amerického typu. Pro vlastní spotřebiče a elektrické přístroje budete potřebovat adaptér, případně také měnič. V některých hotelech jsou adaptéry pro turisty k dispozici, lepší je však přivézt si svůj vlastní.
Zásuvky amerického typu.

Pitná voda na Curaçau

Voda z kohoutku je na Curaçau kvalitní a k pití zcela bezpečná. Destilérie Aqualectra produkuje vodu nejvyšší kvality bez obsahu chlóru, s nepatrným množstvím kalcia. Všude na ostrově seženete samozřejmě také balenou vodu o různém objemu i stupni perlivosti.

Kriminalita a bezpečnostní situace na Curaçau

Bezpečností situace na Curaçau odpovídá jakékoliv evropské zemi nebo mezinárodnímu městu. Turisté se nemusí obávat nebezpečí. Je vhodné se vyhýbat temným ulicím a opuštěným částem ostrova či zůstávat na osamělých plážích po setmění. Jinak ale můžete cestovat a poznávat Curaçao dle libosti.

Všeobecně známá pravidla bezpečnosti platí na Curaçau stejně jako kdekoliv jinde. Vždy mějte na očích své osobní věci, cennosti a doklady mějte uschovány v trezoru, nebo při sobě. V případě, že si půjčíte vůz, nenechávejte jej nikdy nezamčený.

Pokud je vám přes všechna nezbytná opatření cokoliv odcizeno, můžete se obrátit na „Polituru“, speciální policejní útvar pro pomoc turistům (policisté hovoří v angličtině, španělštině a nizozemštině). Stanici Politury najdete na pláži Mambo.

Kultura a místní zvyklosti

Ostrované jsou velmi uctivý, tolerantní a respektující národ, od turistů jakožto hostů ostrova ovšem očekávají stejný přístup. Při návštěvách obchodů, supermarketů a zejména restaurací není vhodné mít na sobě pouze plavky nebo plážové oblečení, na místech spjatých s náboženstvím se považuje za slušnost být potichu a zbytečně nehlučet. Pokud se budete chtít podívat do některé z místních synagog, počítejte, že je třeba mít „kippah“ (jarmulku).
Curaçao je velmi pohostinný ostrov se srdečnými obyvateli

Opalování

V oblasti Karibiku dbejte dvojnásob zásad zdravého opalování. Vyvarujte se pobytu na slunci v době od 11. do 14. hodiny, pravidelně se mažte opalovacím krémem s vysokým faktorem (zejména ze začátku pobytu), noste pokrývku hlavy, sluneční brýle a pijte dostatek tekutin, abyste předešli dehydrataci organismu. Dámy by měly mít na paměti, že opalování bez jakékoliv čísti plavek se na Curaçau vnímá jako velmi urážlivé a krajně nevhodné.

Jak se dorozumět na Curaçau

Původním jazykem ostrovanů je kreolský jazyk „Papiamentu“, který vznikl nejspíš v 17. století jako prostředek komunikace mezi otroky a jejich portugalskými pány. V této řeči jsou kromě portugalštiny patrné i vlivy afrických jazyků, španělštiny, nizozemštiny, francouzštiny, angličtiny a jazyka Indiánů z kmene Arawaků. Papiamentu můžete slyšet na kanálech místní televize, hovoří se jím i v parlamentu a běžně na ulicích.
Obyvatelé Curaçaa ovládají hned několik cizích jazyků
Obyvatelé pocházející z ostrova mluví také nizozemsky, většina i plynně anglicky, případně ještě španělsky nebo portugalsky.