Velha Goa

Lokalita: Indie Goa Velha Goa
Typ: Město

Velha Goa, portugalská stopa v Indii

Působivý památník indické historie a bývalá metropole portugalské Indie, to je město Velha Goa (neboli Stará Goa). Prastaré hindské sídlo bylo znovuosídleno Portugalci v 15. století, kteří zde vybudovali nebývalé množství středověkých staveb, především sakrálních. Město je dnes právem na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

Velha Goa se rozkládá na pravém břehu řeky Mandovi v nejbohatším indickém svazovém státě Goa, jež leží uprostřed západního pobřeží Indického poloostrova. K bílým plážím Arabského moře to je odtud jen necelých 15 kilometrů a metropole státu, okouzlující Panjim, je vzdálen zhruba 12 kilometrů západně.

Svatá Velha Goa

Pýchou Velha Goa jsou hinduistické chrámy Mangueshi a Shantadurga, ale i jeden z nejstarších křesťanských kostelů v celé Indii: výstavní bazilika Bom Jesus byla vysvěcena v roce 1605 a jsou v ní uloženy ostatky zakladatele františkánského řádu, svatého Františka Xaverského. Neméně působivá je také sněhobílá katedrála Se z roku 1619, v jejíchž útrobách se nachází jeden z největších zvonů světa Golden Bell.

K dalším výrazným dílům sakrální architektury Velha Goa patří monumentální kostel svatého Františka z Assisi z roku 1661. Architektonicky úchvatné jsou též kostely svaté Anny a svatého Kajetána, rovněž ze 17. století, ruiny kostela svatého Augustýna a mnoho dalších.

  • Neváhejte tedy a navštivte Velha Goa v Indii.

Podobné zajímavosti, zajímavá místa a atrakce - Goa