Amber

Lokalita: Indie Poznávací zájezdy Indie Amber
Typ: Památka UNESCO

Amber, efektní přehlídka indické velkoleposti

Jantarová pevnost neboli Amber Fort je jednou z nejmonumentálnějších a nejkrásnějších pevností v Indii a velkým turistickým lákadlem. Nadchne vás tu nejen okázalá propracovanost středověké asijské architektury a úchvatná poloha pevnosti na úpatí hor, ale i možnost dojet k jejím branám vskutku exotickým dopravním prostředkem – na sloním hřbetu.

Pevnost Amber objevíte necelých patnáct kilometrů východně od neméně okouzlujícího „růžového města“ Jaipur, které je perlou svazového státu Rádžasthán a vymezuje západní část „zlatého trojúhelníku“. Co do návštěvnosti je tato oblast mezi Dillí, Agrou a Džajpurem nejpopulárnější v Indii.

Na procházce paláci jako z pohádky

Pevnost z bílého mramoru a rudého pískovce byla vybudována králem Akbarem Velikým z Mughalské dynastie koncem 16. století. Dodnes se jedná o skvostně zachovalý monument, v jehož nitru naleznete množství dech beroucích paláců, chrámů a jiných honosných staveb uprostřed labyrintu romantických křivolakých uliček.

K nejkrásnějším patří slonovinový palác Sukh Niwaas, dále Diwaan-e-Aam s nádhernými skleněnými mozaikami, Sheesh Mahal se známým zrcadlovým sálem či pompézní maharadžův palác Ganesh Pol. Úžasné jsou též výstavní zahrady Kesar Kyaari na přilehlém umělém jezeře a ohromí vás tu například i gigantický chrám bohyně Kálí. Amber Fort byla v roce 2013 zapsána na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

  • Neváhejte tedy a navštivte Amber v Indii.

Podobné zajímavosti, zajímavá místa a atrakce - Poznávací zájezdy Indie