Tádž Mahal

Lokalita: Indie Poznávací zájezdy Indie Tádž Mahal
Typ: Památka UNESCO

Tádž Mahal, indická památka číslo jedna

Taj Mahal je bezesporu nejproslulejší indickou pamětihodností a jedním z klenotů Světového kulturního dědictví UNESCO. Tento úchvatný palác z mramoru zdobeného drahokamy nechal vystavět mezi lety 1632 a 1654 mughalský vladař Šáhdžahán pro svou předčasně zesnulou manželku Ardžumand. Dnes představuje vrchol indického středověkého dekorativního umění.

Tádž Mahal se tyčí v severní části země v indickém svazovém státě Uttarpradéš nad ohbím řeky Jamuny necelých 5 kilometrů od velkolepého starobylého města Agra. Je součástí východní části takzvaného „zlatého trojúhelníku“, oblasti mezi městy Dillí, Jaipur a Agra, v níž jsou koncentrovány nejznámější indické památky.

Poznejte příběh jako z pohádky

Tento fantastický skvost Indie zaujímá plochu přes 17 hektarů a je obklopen nádhernými zahradami, do nichž se vstupuje gigantickou branou. Celá stavba je vybudována ze sněhobílého mramoru, bohatě zdobeného drahými kameny, úchvatnými reliéfy, intarziemi a kaligrafiemi z černého mramoru. Hlavní čtvercová budova má rozměry 58 x 58 metrů a je přes 70 metrů vysoká.

Monumentálnost komplexu podtrhují čtyři čtyřicetimetrové minarety v rozích. V zadní části u vodního kanálu řeky Jamuny se nalézá mauzoleum s nádherně zdobenou kryptou. Zde v sarkofázích nalezli místo posledního odpočinku jak panovník, tak jeho milovaná manželka.

  • Neváhejte tedy a navštivte Tádž Mahal v Indii.

Podobné zajímavosti, zajímavá místa a atrakce - Poznávací zájezdy Indie