To nejlepší z přírodních krás Bali

Vzhledem k rovníkové poloze a tropickému podnebí Bali se můžete těšit na rozmanitou přírodu, v posledních letech bohužel stále více oklešťovanou lidskou činností. Typickým rysem zdejší krajiny jsou terasovitá rýžová políčka plná vody ve vnitrozemí (např. Jatiluwih) a kužely obřích vulkánů na severu. Na jihozápadě se daří palmové vegetaci a pobřežním mangrovovým porostům.

Bali-Ryzova-policka-v-srdci-Bali.jpg

Na ostrově kvete kolem 40 tisíc druhů rostlin (včetně orchidejí a gigantické raflézie) a rostou zhruba 2 tisícovky druhů stromů. Najdete mezi nimi posvátné plumérie, ale i fádnější banánovníky, kokosové palmy, fíkusy či bambus.

Kam na Bali za přírodou

Na Bali se v současnosti – kromě zoologických zahrad – nepotkáte s velkými savci. Poslední tygr balijský byl například zastřelen v roce 1937. Nejvzácnějšími živočichy dnešního Bali jsou varani komodští a různé druhy ptáků. Kromě nich se hojně vyskytují další opice, ještěrky, orli a volavky.

Krásu balijské přírody můžete obdivovat v těchto parcích:

  • Národní park Taman National Bali Barat (rozloha 700 km2)
  • Opičí les Mandala Wisata Wenara Wata v Ubudu a sloní park tamtéž
  • Ptačí park na okraji Denpasaru plný pestrobarevných opeřenců
  • Velký safari park u Labihu
  • Vodopády Sekumpul, Tegenungan a GitGit

Samostatnou kapitolou je mimořádně bohatý podmořský svět, obývaný žraloky, mantami, delfíny, murénami a stovkami druhů menších ryb.