Kde se nachází Bali a jeho geografie

Bali je jednou z 33 provincií Indonésie a zároveň patří mezi více než 17 a půl tisíc (!) indonéských ostrovů. Celkově je mezi nimi s rozlohou 5 416 kilometrů čtverečních 15. největší. Geograficky se řadí do skupiny ostrovů Malé Sundy v jižní části Malajského souostroví.

Tento turistický ráj na jižní polokouli (8 stupňů od rovníku) leží okraji Indického oceánu, severní břehy omývá Jávské moře. Na západě ho několik kilometrů úzký Balijský průliv odděluje od Jávy, nejbližším východním sousedem je ostrov Lombok. Od severně ležícího Kalimantanu (v Malajsii ho nazývají Borneo) je vzdálený 450 km, od Austrálie na jihozápadě jej dělí 1 200 km oceánu.

Povrch Bali formují především sopky

Rozměry Bali jsou zhruba 153 krát 112 kilometrů, tvarem ostrov připomíná na východ plující velkou rybu s výraznou spodní ploutví. Jižní oblasti jsou převážně rovinaté a v nich se nejvíce daří cestovnímu ruchu. Větší severní část vyplňují postupně kácené pralesy a hory táhnoucí se východním směrem (nejvyšší z nich je činná sopka Gunung Agung, 3 031 m).

Hodně aktivní je též Mount Batur (1 717 m), v podstatě zbytek vulkánu v obřím kráteru, který se zřítil po gigantické erupci před 30 tisíci lety.

Typicka-krajina-v-srdci-Bali.jpg

Většina řek (sezónního charakteru) teče z hor jižním směrem, nejdelší z nich je 75kilometrový Ayung. Některé ze sopečných kalder jsou zality romantickými jezery, jako například Lake Batur. Jižní poloostrov Bukit je se zbytkem balijské pevniny spojen úzkou šíjí, kterou navíc přetíná mezinárodní letiště Bandar Udara Internasional Ngurah Rai.

Jakou víru vyznávají obyvatelé Bali?

Metropolí Bali je Denpasar, jehož počet obyvatel rychle stoupá k jednomu miliónu. Dalšími velkými městy jsou staré koloniální správní středisko Singaraja a kulturní srdce ostrova Ubud. Celkově je Bali domovem pro více jak 4 milióny lidí, z nichž 89 procent tvoří Balijci. Nejrozšířenějším jazykem je balijština (lišící se od oficiální indonéštiny).

Naprostá většina populace se hlásí k hinduismu, což je v jinak islámské Indonésii rarita.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím