Doprava Benátky. Gondoly, tramvaje, dálnice

Mezinárodní letiště Benátky (Aeroporto di Venezia Marco Polo) patří k nejvytíženějším v Itálii. Jeho moderní terminál z roku 2002 odbaví ročně přes 11 miliónů cestujících. Rozkládá se u obce Tessera (severovýchodně od Mestre), necelých 8 kilometrů vzdušnou čarou od centra Benátek. Spojení s nimi zajišťují autobusy a vodní taxi.

Foto-doprava.jpg

Přeprava starými Benátkami

Doprava v historických Benátkách probíhá výlučně tradičními gondolami, kterých po 177 kanálech jezdí zhruba 400. Mezi Grand Canal a nejbližšími ostrovy se pohybují tzv. vodní autobusy (vaporetti) a taxi v podobě motorových člunů.

Veřejná doprava v Benátkách a okolí

Městskou hromadnou dopravu v Mestre obstarávají autobusy a tramvaje. Jedna ze dvou tramvajových linek a několik autobusových vede po mostě Ponte della Libertà až na Piazzale Roma, hlavní (a zároveň konečnou) stanici ve starých Benátkách.

Jak se dostat do Benátek autem

Dobrou dostupnost Benátek a celého regionu (i z České republiky) zaručuje kvalitní dálniční síť:
  • A23 – ze severu od rakouských hranic (Villach, Udine),
  • A27 – ze severu od Alp (Vittorio Veneto, Treviso),
  • A4 – z východu od slovinských hranic (Terst), A23 i A27 se na ni napojují.

Vlakem a lodí do Benátek

Vedle Piazzale Roma se nachází vlakové nádraží St. Lucia, na kterém končí regionální tratě i mezinárodní rychlíky včetně Orient Expresu z Londýna a Paříže.

Mimořádné důležitosti se těší námořní přístav Benátky, jeden z nejdůležitějších v celém Středomoří. Připlouvají sem nákladní plavidla i obří výletní lodě pro tisíce pasažérů.