Pisa

Lokalita: Itálie Toskánsko a Elba Pisa
Typ: Město

Náš názor

Pisa není jen šikmá věž

Historické město Pisa bylo ve středověku významným přístavem a také samostatnou republikou. Jeho ústřední dominantu tvoří „Náměstí zázraků“ se světoznámou šikmou věží (Torre Pendente) a dalšími pamětihodnostmi. Za zmínku stojí i těsné historické centrum s pozůstatky středověkých hradeb.

Pisa leží na řece Arno asi 10 kilometrů od západního pobřeží (letovisko Marina di Pisa) Ligurského moře. Jižním směrem, za mezinárodním letištěm Aeroporto Internazionale di Pisa-San Giusto (Galileo Galilei), se rozkládá přístav Livorno. Východně se po rychlostní silnici SS67 dostanete za hodinu jízdy do Florencie a severně, za masivem malebných Pisanských hor, se ukrývá město Lucca.

Proč se vydat do Pisy

Podle dobových záznamů vznikla Pisa před 3 300 lety, tedy ještě před založením starověkého Říma. Námořní Pisánská republika platila za význačný obchodní uzel až do počátku 16. století, kdy došlo k zanesení přístaviště pískem a vybudování nového přístavu v Livornu. Dnes má Pisa necelých 100 tisíc obyvatel a je důležitým univerzitním střediskem.

Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli) v Pise zahrnuje kromě šikmé věže také románskou baziliku Duomo di Pisa (Dóm Panny Marie Nanebevzaté), velkou křestní kapli Battistero di San Giovanni (Baptisterium) a hřbitov Camposanto Monumentale. K význačným pamětihodnostem se řadí i románský kostel San Michele in Borgo, nejstarší evropská botanická zahrada a synagoga Sinagoga di Pisa.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím